Rituálisan áldozták fel a fogyatékos ősembereket
2007. június 1. 11:00
Egy új tanulmányból az is kiderül, hogy az őskorban a közösségek fiatal korukban, rituális áldozat keretében szabadultak meg a fogyatékosoktól.
<
A Pisai Egyetem kutatója, Vincenzo Formicola vezetésével készített tanulmány szerint a szakértők úgy gondolják, hogy a felső-paleolitikum prehistorikus közösségei több dologban is ugrásszerű fejlődést mutatnak a késői kőkorhoz képest. Az egyik ilyen elem a rituális áldozatok megjelenése volt, amely azonban csak a közösség fogyatékos tagjait érintette.
Az orosz Vlagyimirben talált Sunghir gyerekeket például felöltöztetve, elefántcsont nyakláncokkal temették el, és melléjük áldozati ajándékokat temettek. A hosszú ideig készített sírmellékletek arra utalnak, hogy a temetés részleteit gondosan megtervezték. Dolni Vestonicében egy genetikai rendellenességgel küszködő tinédzser sírját tárták fel, és a temetkezés körülményei ott is rituális jellegre vallanak. A calabriai Romito barlangban eltemetett törpe tinédzser is hasonló körülmények között került a földbe, ami Formicola szerint egyértelmű bizonyíték arra, hogy itt egy általánosan elterjedt rituáléval állunk szemben.
A kivégzési szertartás korábban nem volt elterjedt, ám az a későbbi hierarchikus társadalmakban bevett szokássá vált - állítja a kutató. Formicola szerint ennek magyarázata, hogy a fogyatékosok, genetikai rendellenességgel születettek másságuk miatt félelmet, gyűlöletet váltottak ki, és jobbnak látták megszabadulni tőlük. A csontokon nem találták erőszakos halál jelét, így a kivégzés másként történhetett. Érdekes párhuzam lehet, hogy nemrég a dániai mocsarakban kivégzett vaskori emberek maradványainak elemzése is hasonló eredményre jutott, ott is a fiatal fogyatékosokat végezték ki rituálisan.
A kérdés számos részletét azonban még homály fedi, de Formicola bízik abban, hogy az elemzések alapján jobban megérthetjük a kor emberének gondolkodásmódját és hitvilágát. A tanulmány részletei a Current Anthropolgy legújabb számában olvashatók.