Interneten az amerikai hadviselés története
2007. május 29. 10:00
A világ legnagyobb, az 1600-as évektől a vietnami háborúig ívelő katonai adatbázisa lett elérhető és kereshető a múlt héten a leghíresebb családfakutató oldal adatbázisában.
A múlt héten 90 millió amerikai katona háborús adata lett elérhető a világhálón Jamestown 1607-es alapításától egészen a vietnami háború 1975-ös befejezéséig. Az Ancestry.com családfakutató oldalon ezen kívül 3,5 millió, bevetés közben elesett katona adatlapja is megtalálható, köztük 2000 Irakban meghaltéval. Az adatokat az amerikai Nemzeti Levéltár bocsátotta az oldal rendelkezésére, azzal a 37 millió képpel együtt, amelyeken a világháborúk regisztrációs lapjai, a katonai évkönyvek, a hadifogoly nyilvántartások és a polgárháborús nyugdíjjegyzékek láthatók.
A genealógiai kutatások a szakértők szerint az internet elterjedésével váltak igazán intenzívvé, és az erre specializált keresők (Ancestry.com, Genealogy.com és FamilySearch.com) mára a Yahoo és a Google hathatós támogatásával segítenek kiszolgálni a megnövekedett érdeklődést. Az Ancestry a mostani digitalizálást közel egy éven át, 3 millió dolláros költséggel végezte el, és a munkálatokba 1500 grafológust is bevontak, akik 270 ezer munkaórában dolgozták fel az anyagokat. Az adatbázis június 6-áig, a D-nap évfordulójáig ingyenesen kutatható a www.ancestry.com/military címen, majd a látogatók - csatlakozva a 900 ezer regisztrált felhasználóhoz - évi 155 dollár (29 ezer Ft) befizetése után használhatják az adatokat.
A regisztrációs kártyák közül a legnépszerűbbnek már most is a hírességek felmenőit tartják, így például Tom Cruise dédapjáról megtudhatjuk, hogy első világháborús regisztrációs lapján egy alacsony, izmos és kopasz férfi szerepel, Al Capone az első világháború során egy dobozgyárban képzelte el saját katonai karrierjét, Elvis Presley szépapját pedig a konföderáció hadseregébe sorozták be, de dezertálás közben kétszer is megsebesült.
A kutatók szerint továbbra is fennmaradhat az igény a professzionális családfa-kutatásra, hiszen attól, hogy valaki hozzáférhet az adatokhoz, nem feltétlen jelenti, hogy tud is mit kezdeni velük.