Nagyon rövid bevezetés a történelembe
2007. március 27. 14:00
A Corvina Kiadó kiadásában megjelent kötetben egy középkorkutató professzor a múlt krimiszerűen izgalmas töredékei kapcsán mutatja be, hogy mi is a történelem.
<
Arnold közvetlen hangú, sziporkázóan szellemes könyve nemcsak a múlt kutatásának szerteágazó lehetőségeit és zsákutcáit mutatja meg az olvasónak, hanem a felfedezés izgalmát kínálva szembesít jelenünkkel, s benne önmagunkkal.
A szerző szerint "a 'mi a történelem' tárgykörében nagy általánosságban három típusú könyvet lehet írni. Az egyik bevezetés a történetírás gyakorlatába. A másik a tudományelméletek filozófiai vizsgálata. A harmadik vitairat valamelyik elmélet védelmében. Ez a könyv bevezetést nyújt a tárgyba, teljes mértékben a fent említett feladatok egyikét sem teljesíti, valamennyit mégis mindegyikből átvesz.
Ezt a munkát azonban elsősorban a lelkes érdeklődés hozta létre, saját véleményemet kívánom közreadni arról, hogy mi a történelem, hogyan kell kutatni, s arról, hogy mire jó. Mindennek ellenére mindig igyekszem jelezni, hogy más utakat is lehet követni, más érveket is lehet találni: s remélem, hogy az olvasó is ösztönzést érez majd arra, hogy további kutatásokat folytasson".
A könyv első három fejezete felveti az alapkérdéseket (mi a történelem, mire jó a történelem), és röviden bemutatja, milyen volt régebben a történetírás. A negyedik és ötödik fejezet a múlt kutatásának módszertanát tárja az olvasó elé, a források használatának és értelmezésének eljárásait. A záró fejezet a történetírás helyzetéről és értelméről tartalmazza a szerző gondolatait, s azt a kérdést veti fel, hogy mi a történelem társadalmi jelentőssége.
John H. Arnold: Történelem. Ford.: Rényi Zsuzsanna. Corvina Kiadó, Bp., 2005. 160 o. (Tudástár)
Ára: 1600 Ft
A sorozat további kötetei:
- Hervig Birg: A világ népessége
- Heinrich Krauss: Az angyalok
- Detlef Linke: Az agy
- Rudas Tamás: Közvélemény-kutatás
- Kolosi Péter: A kereskedelmi televíziózás Magyarországon
- Henning Boetius: Hidrogén-forradalom
- Karl Vocelka: Ausztria története
- Hartwin Brandt: Az ókor alkonya
- Thomas O. Höllmann: A Selyemút
- B. Szabó János: A mohácsi csata
- Huszár Tibor: Az elittől a nómenklatúráig (Az intézményesített káderpolitika kialakulása Magyarországon (1945-1989)
- Thomas Junker: A biológia története