A Bonhams nem tud a Seuso-kincs eladásáról
2007. március 14. 13:00
Nincs tudomása a londoni Bonhams aukciósháznak arról, hogy a brit tulajdonos eladta volna a Magyarország által is követelt Seuso-kincset.
<
A páratlan késő római ezüsttárgy-gyűjteményt tavaly októberben mutatták be a Bonhams londoni központjában zártkörű kiállítás keretében, külön meghívott szakmai közönség számára. Nem sokkal korábban a 14 darabos kollekciót birtokló Lord Northampton, aki negyedszázada kezdte darabonként felvásárolni a piacról a tisztázatlan múltú kincset, a brit sajtónak felfedte, hogy a gyűjtemény eladására készül, és az értékesítési folyamat kezdetének nevezte a londoni aukciós házban rendezett kiállítást.
Lord Northampton személyes képviselője a kiállítás helyszínén az MTI-nek októberben megerősítette, hogy a tulajdonos el szeretné adni az anyagot. A tavaly októberi kiállításon Lord Northampton szintén névtelenséghez ragaszkodó képviselője a kincsre bejelentett magyar tulajdoni igényt kommentálva az MTI-nek azt mondta: ma sem tudja senki, hogy a Seuso-kincs honnan került elő. Arra a kérdésre, hogy a magyar kormánnyal kapcsolatban állnak-e ebben az ügyben, a gróf képviselője annak idején határozott nemmel válaszolt, mondván: "legutóbb 5-6 éve" volt hivatalos kapcsolatfelvétel Magyarországgal.
Az MTI az eladásról szóló hírek nyomán most ismét megkereste Lord Northampton személyes képviselőjét, aki azonban elzárkózott bármiféle felvilágosítástól. Annyit megjegyzett ugyanakkor, hogy "híresztelések röpködnek" az ügyben.
A Sotheby's aukciós ház 1990-ben már megpróbálta értékesíteni a gyűjteményt, egy nappal azután azonban, hogy a kollekcióból rendezett New York-i kiállítást megnyitották, először Libanon, majd egymás után Magyarország és az akkori Jugoszlávia is kereseteket nyújtott be, azon az alapon, hogy a kincset az ő területükön találták meg, és a gyűjteményt vissza akarják kapni. Libanon végül ejtette igényét, Magyarország és a Jugoszlávia utódjaként perlő Horvátország keresetét pedig elutasította a New York-i esküdtszék, és a két ország a fellebbviteli bíróságon is pert vesztett.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma - Kertész Róbert, London)