Római építőmunkások lábnyoma Szombathelyről
2007. február 9. 10:15
A késő római korból, a harmadik századból származó sírokat tártak fel a régészek Szombathelyen, a Bartók hangversenyterem felújítási és bővítési munkálatait megelőző archeológiai kutatás során.
`Az ásatást megelőzően már tudtuk, hogy itt régészeti leleteknek kell lenniük, hiszen a helyi zeneiskola építésekor az 1960-as években kutató, szondázó jellegű ásatásokra került sor ezen a területen` - mondta, hozzáfűzve: nem csalatkoztak a korábbi jelzésekben, hiszen a mostani ásatáson húsz római kori sír került elő, az épület pincéjében pedig az ókori csatornahálózat egy darabját is megtalálták.
Kiss Péter a Múlt-kor olvasói számára sem ismeretlen: decemberben például arról tudósított minket, hogy a magyarországi híradásokban méltatlanul kevés figyelmet kapott Savaria északi temetőjének feltárása. Az ókori város nekropolisza gazdag leletanyagot tartalmazott: innen került elő a Pardust és Senilist, a két legendás gladiátort formázó gyönyörű, csontnyelű bicska.
Kiss Péter, az ásatást vezető régész kezében tartja a kiállítás egyik legérdekesebb darabját, egy rátétdíszes üvegpalackot a szombathelyi Savaria Múzeumban |
Gladiátorokat ábrázoló késnyelek - tudjon meg róluk még többet! |
Agyagból készült mécsesek |
Csontból faragott Cupidó |
(Múlt-kor/MTI)