Újjáépítik a piramisok prototípusát
2007. január 19. 12:30
Egy nagyszabású nemzetközi kezdeményezés keretében régészek, építészek és mérnökök közreműködésével rekonstruálják egy, a piramisok kora előtt emelt szakrális épület falait Egyiptomban.
Az ókori Egyiptom legelső uralkodói már a piramisok előtt is hatalmas építkezésekkel jelezték nagyságukat, és sártéglákból épített erődszerű szentélyeket emeltettek saját emlékükre. A korai királyok hatalmának és kozmikus rendben betöltött szerepüknek megfelelően ezek a titokzatos temetési központok tekinthetők a gízai piramisok prototípusának és elődjének is.
A legnagyobb ilyen komplexumot - és egyben az egyetlent, amely még viszonylag felismerhető formájában áll - a második dinasztia egyik uralkodója emeltette i.e. 2780 körül. A mai Shunet el-Zebibben álló, két hektáros épület az abüdoszi síkságon, a korai egyiptomi uralkodók temetkezési helye mellett található.
Jelenleg a munkálatok felénél tartanak, és 1 millió dollár felhasználásával már több, mint 250 ezer, a helyszínen ókori receptek alapján készített vályogtéglát építettek be a falakba. A szakemberek nem az eredeti építményt szeretnék újjáalkotni, és nem egy egyiptomi Disneylandet építenek, hanem csak szeretnék jobb állapotba hozni az 5000 éves templomot.
A technológiai fejlődés azonban már az ókorban is egyre gyorsult, így alig egy nemzedékkel később Dzsószer fáraó már lépcsős piramist emelt, nem sokkal később pedig már a gízai piramisokat csodálhatták az i.e. 26. század turistái.