Polgárháborútól tartott a brit kormány az ír zavargások idején
2007. január 10. 12:30
1976-ban a brit és az ír kormányzat egyaránt attól tartott, hogy a lojalisták egyoldalúan próbálják meg kikiáltani az északír függetlenséget, ami vérfürdőt eredményezhet.
Apokaliptikus vérfürdőtől rettegtek
A titkosítás feloldása után az Angol Állami Levéltár (National Archives) honlapján is megtekinthető iratok között a kutatók egy olyan különös jegyzetet találtak, amelyben Harold Wilson brit miniszterelnök kifejti Észak-Írországgal kapcsolatos félelmeit. `Nem vállalhatunk felelősséget a jogrend felállítására egy olyan tartományban, amely lábbal tiporta a brit jogrend megalapozott tételeit. Lehet, hogy ránk fogják erőltetni az elszakadást. Az ebben a jegyzetben felvázolt apokaliszishez hasonló helyzet ijesztő kilátásokkal fenyeget elsősorban Észak-Írország számára - és különösen mindkét vallási közösség józan többsége számára` - írta Wilson.
A függetlenség kinyilvánítása a királynőt is "különösen kellemetlen" helyzetbe hozná, mivel felvetné azt a kérdést, meg tudja-e őrizni a tartomány szuverenitását. Wilson szerint csak egy előnye lenne annak, hogy a lojalisták kikiáltják a függetlenséget: a brit kormánynak nem kellene több támogatást nyújtania Észak-Írországnak, vagy "megszűnne az a rendezetlen pénzügyi helyzet, amelyet az adófizetők rovására tartottunk fenn, hogy Ulster lakosságának foglalkoztatását és szociális ellátását biztosítsuk".
Míg azonban a Downing Street 10. alatt az apokaliptikus erőszakról szóló feljegyzés készült, az ír kormány azt állította, hogy bizonyítékai vannak arról, hogy London támogatja a függetlenség ügyét, mint a zavargások lezárásának hosszú távú megoldását. Az ír külügyminisztérium egy tisztségviselője által írt dokumentumban a következők olvashatók: "Mértékadó bizonyítékkal rendelkezünk arról, hogy jelenleg - különösen paramilitáris körökben - élénk viták folynak a függetlenség kérdéséről, mint végső megoldásról Észak-Írország számára... Arról is vannak bizonyítékaink, hogy a brit kormány bátorítja ezeket a függetlenségről szóló vitákat, és üdvözölné az északír probléma ilyetén megoldását."