Megtalálták a legrégibb Stonehenge-ábrázolást
2006. december 5. 13:15
Egy 1440-ből származó, Scala Mundi nevet viselő kézirat rejti a híres kőkör legrégibb ismert ábrázolását.
<
A Franciaország északi részén fekvő Douaiban talált madártávlati rajz azt sugallja, hogy az eredeti öt trilitonból a 15. században még négy állhatott, míg mára már csak három maradt meg.
A Scala Mundi szerint Stonehenge-et Merlin, a varázsló építette 480 és 486 között, és `nem erővel, hanem művészettel hozta és emelte az óriások gyűrűjét Írországból`. Bár a kutatók két korábban készült, Stonehenge-et mutató rajzot is azonosítottak már, azok közül most ez a legteljesebb, hiszen ezen a kör építésének technikai metódusa is látható - számolt be róla a The Guardian.
Stonehenge köveit a mai napig ismeretlen módon hozták a nyugat-walesi kőfejtőkből, egyesek szerint gleccserek szállították azokat. Nemrég arról is beszámoltunk, hogy kilenc újkőkori építményt tártak fel a Világörökség részét képező Stonhenge-nél. Ez az első alkalom, hogy házhoz hasonló építményeket találtak ezen a területen. Az azonban biztosnak tűnik, hogy Stonehenge a téli napforduló ünnephelye volt.
Stonehenge egyedülálló az angol örökség darabjai között: függőleges kövei, sosem merültek feledésbe, azt egy angolszász költő is megénekelte, és az egyik legkorábbi brit fotó is itt készült. Nem véletlen, hogy bekerülhet a modern világ hét csodája közé is. A nemrég elvégzett centenáriumi légifotózás után azonban egyértelművé vált: a Stonehenge lényegesen rosszabb állapotban volt egy évszázaddal ezelőtt.