Az absztrakt atyja: 140 éve született Kandinszkij
2006. december 4. 16:00
<
Az Európán átmenekülő festő
A háború kezdetén szakított Münterrel s hazatért Oroszországba, ahol 1917-ben elvette Nyina Andrejevszkaját. A szovjet kormány eleinte meg akarta nyerni a modern művészeket, s Kandinszkij a Moszkvai Művészeti Főiskola tanára és a Közoktatási Népbiztosság munkatársa, a Képi Kultúra Múzeum igazgatója, a moszkvai egyetem tanára lett. Megjelent orosz nyelvű önéletrajza, 1919-ben létrehozta a Művészeti Kulturális Intézetet és a Szovjet Művészettudományi Akadémiát. Ekkori művei, a Fehér vonal vagy a Kék töredék a teljes absztrakció jegyében születtek.
Kandinszkij: Kompozíció VII. |
1928-ban lett német állampolgár. Amikor a nácik 1933-ban bezárták a Bauhaust, Párizsba emigrált; utolsó berlini képe, a Fejlődés barnában nyilván a barnaingesekre utal. Neuilly-ban telepedett le, 1939-ban megkapta a francia állampolgárságot. Utolsó korszakában az organikus és geometrikus stílust ötvözte, formái dinamizmusát játékos könnyedség váltotta fel (Égkék). Képein időnként egy kéz vagy arc is felbukkan, jellemző művei az Ibolyaszín domináns, a Domináns ív, a Tizenöt, a Mérséklet, a Fékezett lendület. Kandinszkij 1944. december 13-án halt meg Neuilly-sur-Seine-ben.
Tanulmányaiban a tudományos pozitivizmus kudarcáról írt, s a "fizikai szubsztanciák szimbolikus jellegének" megértésére buzdított. Az absztrakt nagyhatású teoretikusa volt, az "abszolút", "tiszta" festészet elméletének kidolgozója. Festészete rendkívüli hatást gyakorolt a 20. század más alkotóira is.
(Múlt-kor/MTI)