Magániratokat vár a Fővárosi Levéltár
2006. október 4. 08:00
1956 most következő, 50. évfordulója a közgyűjteményeknek is méltó alkalmat kínál arra, hogy átgondolják és új elemekkel egészítsék ki eddigi gyűjtőköri, szerzeményezési politikájukat - mondta el a Népszabadságnak Kenyeres István, a Fővárosi Levéltár főigazgató-helyettese.
Ennek érdekében a magániratok gyűjtésének eddig kevés hazai előzménnyel rendelkező módját találták ki: felhívást tettek közzé. A felhívás az eseményekhez köthető, még kallódó, írott emlékek és dokumentumok gyűjtését célozta meg.
A közlevéltárak számára a levéltári törvény elsősorban állami és önkormányzati hivatalok és intézmények iratainak gyűjtését írja elő, de lehetővé teszi magánszemélyek és -szervezetek történeti értékű dokumentumainak ajándékként, letétként vagy vásárlás útján való megszerzését is. Budapest Főváros Levéltára épp az évforduló keltette közérdeklődést kívánja felhasználni arra, hogy iratállományát ilyen típusú, ma még a főváros lakosságánál rejtőzködő kincsekkel gazdagítsa.
A forradalom utáni megtorlások, népbírósági eljárások ügyiratai tekintetében a levéltár ugyan már most is jelentős iratanyaggal rendelkezik, ezek azonban a korabeli megtorlás dokumentumai. Emiatt - természetükből adódóan - torzítottan, a kádári hatalom szemszögéből tárják elénk az egykori sorsokat, élethelyzeteket.
A levéltár Az '56-os megtorlás adatbázisa címen nemrégiben megjelentetett CD-ROM-mal, valamint a közeljövőben napvilágot látó fotóalbummal (`'56 izzó ősze volt`) tiszteleg a dicső napok emléke előtt. Az adatbázis lényegében tematikus segédlet, amely a levéltár birtokában lévő bírósági, ügyészségi iratanyagban való kutatást teszi lehetővé. Főként ezen kiadványhoz kapcsolódik a levéltár mostani kezdeményezése.
A teljes cikk a Népszabadságban