Restaurálásra szorul a libanoni örökség
2006. szeptember 27. 13:15
Alig egy hónapja fejeződtek be a harcok Izrael és a Hezbollah között, máris UNESCO-bizottság látogatta végig a libanoni világörökség prominens helyszíneit. A vizsgálat lesújtó eredménnyel zárult: három helyszín súlyosan károsodott, így azonnali állagmegóvást kell rajtuk végezni.
A Mediterráneum történelmének legsúlyosabb környezeti katasztrófája
A legismertebb károsodott helyszín Tűrosz (Tyre) városa, ahol egy római kori sír freskói omlottak le, amikor egy közeli épületet bombatámadás ért. A festménynek egy része menthetetlen.
Büblosz (Byblos) kikötőjében a romokat olajréteg borítja, köszönhetően annak, hogy az izraeli légierő a háború első napjaiban légitámadásokkal pusztította el a közeli olajfinomítót. A szakértők szerint ez lehet Libanon és a Mediterráneum történelmének eddigi legsúlyosabb környezeti katasztrófája. A kikötő köveit ráadásul csak kézzel, és különleges anyaggal lehet megtisztítani, mert a gépi tisztítás szintén komoly károsodást okozhat. A takarítás 25 embernek 10 hetes munkájába kerülne, nem számolva azt az időt, amíg a szükséges kiképzést megkapják. Mindez 100 ezer dollárba kerülne.
|
Olajszennyezés a kikötőben |
Baalbek római kori templomainak egy része is komoly szerkezeti károsodásokat szenvedett a folyamatos földrengésektől - írták szakvéleményükben a szakértők. Itt még további, összetett eljárásokkal készített fényképek elemzésére lesz szükség, hogy pontosan meghatározzák a károsodás mértékét.
Bár egyik épületet sem érte közvetlen támadás, és nincs nagyobb látható sérülés sem, ám a már meglévő korábbi repedések, vagy szerkezeti sérülések csak felerősödtek a folyamatos robbanásoktól - mondta el a küldetés vezetője, Mounir Bouchenaki.