Önkéntesek törték fel a náci rejtjelkódot
2006. szeptember 22. 11:00
A brit kódfejtők világháborús főhadiszállásán kiállították a náci Enigma-kódokat megfejtő Turing-bomba másolatát.
<
A második világháború alatt a szövetségesek számára a sikeres partraszállás előkészítése és végrehajtása során létfontosságú volt az Enigma-kód feltörése, és egyesek szerint ennek segítségével sikerült két évvel a korábban tervezett előtt befejezni a háborút.
Az Enigma |
A németek azonban 1938-ban továbbfejlesztették a szerkezetet, és a korábbi 3 helyett 5 tárcsa került az Enigmába. A megnövekedett számú kombinációk miatt a lengyeleknek már nem volt kapacitásuk a kódok megfejtésére, így 1939-ben az angolokhoz és a franciákhoz fordultak. A megoldáson az angolok dolgoztak tovább, és a munka a Londonhoz közeli Bletchley Parkba került, ahol több mint 10 ezren foglalkoztak napi három műszakban a hasonló kódok megfejtésével.
Turing-bomba akcióban |
Ezután már nem volt megállás: a Turing-bombák naponta több mint 3000 kódolt üzenetet fejtettek meg. A háború után Winston Churchill elrendelte a gépek megsemmisítését, mert attól félt, hogy azok rossz kezekbe kerülhetnek. A Bletchley-ben történt eseményeket titkosították, így csak az 1970-es években derült fény az ott dolgozók munkájának fontosságára.
Az újraalkotott szerkezet |
A szerkezet újjáépítői akciójukat tisztelgésnek szánják az alkotó, a homoszexualitása miatt ellehetetlenített, ösztrogén injekciókkal kezelt Alan Turing emléke előtt, aki végül a háború után ciánnal mérgezett almába harapott.