Kiállítás nyílik 56 magyar agrártársadalmáról
2006. szeptember 19. 11:45
A Mezőgazdasági Múzeum októberben nyíló kiállítása azokat a Rákosi-korszakban kialakult agrárproblémákat mutatja be, amelyek megoldását a magyar társadalom az 1956-os forradalomtól várta.
<
1956 után törték meg a paraszti társadalom ellenállását
Általános követelés volt a kötelező terménybeszolgáltatási rendszer felülvizsgálata, illetve megszüntetése, a mezőgazdaság erőszakos kollektivizálásának leállítása, az egyéni gazdálkodók esélyegyenlőségének megteremtése a jobban támogatott állami gazdaságokkal és termelőszövetkezetekkel szemben, a paraszti termelés és tulajdon biztonságának helyreállítása, valamint a mezőgazdasági termelés nagyobb arányú állami támogatása.
A forradalom fegyveres leverése nem jelentette a korábbi agrárpolitika változatlan visszatérését. A társadalmi támogatást nélkülöző Kádár-kormány a paraszti követelések részleges teljesítésével próbálta konszolidálni hatalmát vidéken, szűkíteni a vele szemben állók körét. A kötelező beszolgáltatási rendszert nem állította vissza és - taktikai okokból, valamint politikai-adminisztratív erő hiányában - a felbomlóban lévő termelőszövetkezetek erőszakos együtt tartására sem törekedett, sőt a gazdálkodási mód szabad megválasztására tett ígéretet. Korlátozottan lehetővé tette a szabad földforgalmat, megszüntette a vetéskényszert és vissza lehetett igényelni azokat a földeket, amelyeket tulajdonosaik korábban felajánlottak az államnak.
Ezeket az illúziókat az 1958 végén újrainduló kollektivizálási kampány oszlatta szét, amely - a szocialista tömb elvárásaihoz igazodva - 1961-re teljes egészében kollektivizálta a magyar mezőgazdaságot. A paraszti ellenállás erejét, amelyet a hatalom 1956 előtt nem tudott igazából megtörni, az ötvenes-hatvanas évek fordulóján jelentősen csökkentette a tény, hogy az 1956-os forradalom veresége után már nem lehetett reménykedni a rendszer rövid időn belüli megváltozásában.
A kiállítás 2006. október 12-től december 31-ig látogatható.
Helyszín: Mezőgazdasági Múzeum, Budapest, XIV. Városliget, Vajdahunyadvár