Vadászfegyverek a Nemzeti Múzeumban
2006. július 28. 11:45
Napjainkban a vadászfegyverekről beszélve szinte mindenkinek a puska jut az eszébe. A korábbi évszázadokban azonban fontos szerepe volt az íjnak és a számszeríjnak, nem is beszélve a vadászlándzsákról, kardokról valamint a különböző hurkokról, csapdákról és vermekről. A Magyar Nemzeti Múzeum rejtett ritkaságaink sorozatának harmadik kiállítása ezekből ad ízelítőt a nagyközönségnek.
<
Vadászpuska |
Számszeríj |
A legbátrabb vadászok vadászlándzsát és vadászkardot használtak. Az előbbivel vaddisznót és medvét, míg az utóbbival szarvast, ritkábban vaddisznót ejtettek el. Az ilyen típusú fegyvereket csak nagy gyakorlattal lehetett használni, de még így is történtek halálos vadászbalesetek. A legismertebb ezek közül az 1664-es évhez kötődik, amikor is a költő és hadvezér Zrínyi Miklós (1620-1664) egy hatalmas termetű sebesült vadkan felkutatására indult vadászkardjával a Csáktornya mellett elterülő erdőbe. Az elvétett szúrás után a vadkan felhasította Zrínyi mellkasát, aki hamarosan belehalt sérülésébe.
Lőportartó |
A vadászat a komoly fizikai megterhelésen kívül nagy felelősséggel is jár, ugyanis mindig a vadállomány védelme az elsődleges. Fontos szerepe van továbbá a vadkár elhárításában, vagy a gondos, az állomány egészséges fejlődését szolgáló selejtezésben is. Magyarországon nemcsak az elmúlt évszázadok során, hanem manapság is a természet védelmét szolgáló, korszerű vadgazdálkodás folyik - tudjuk meg a kiállításból.