Bizánci kikötőt találtak a metróépítők
2006. június 27. 10:15
Ókori bizánci kikötőt találtak az isztambuli metró épülő vonalának egyik állomásának kialakítása során - jelentették be csütörtökön a török régészek.
Rómához és Athénhoz hasonlóan Isztambul is olyan város, ahol elég ha valaki ásót nyom a földbe, és rögtön jelentős leletekre bukkan. Ez történt az Isztambul történelmi jelentőségű félszigetétől délre található Yenikapi városrészben 2004 óta folytatott ásatásokon is, ahol jelenleg is 17 régész, 3 építész és 150 munkás dolgozik.
A szakemberek most egy templom, egy régi városkapu és nyolc elsüllyedt hajó maradványait találták meg, amiket Cemal Pulak régész szerint egy 1000 éve tomboló hatalmas vihar pusztíthatott el. A helyet Theodosius kikötőjének nevezték el, és elmondásuk szerint az itt kiásott leletek az ókori város kereskedelmi életéről árulhatnak el eddig kevéssé ismert részleteket.
Az ásatási terület nyugati része sem érdektelen: Karamut szerint a régészek tekintélyes darabokat találtak a Constantinusi falból. A leleteket földalatti sírokkal datálták a negyedik századra.
Az Isztambuli Régészeti Múzeum igazgatója, és a Márvány-tengeri ásatások vezetője Ismail Karamut szerint a hajóroncsokat a leendő metróállomáson épülő múzeumban helyezik majd el, amelynek kivitelezésén már dolgoznak a szakemberek.