65 éve lett öngyilkos Teleki Pál
2006. április 3. 12:00
<
`A nemzet érzi és mi odadobtuk becsületét`
1938. májustól Imrédy Béla kormányában vallás- és közoktatásügyi miniszter, a felvidéki visszacsatolás előkészítője, majd 1939. februárban ismét kormányfő lett. Csatlakozott az Antikomintern paktumhoz, kiléptette az országot a Népszövetségből, s csapataival megszállta Kárpátalját. 1939 májusában kihirdette a második zsidótörvényt, amely a zsidókat másodrendű állampolgárrá fokozta le, s megindult a harmadik, a vegyes házasság ellen irányuló törvény előkészítése is.
Teleki Pál beszédet mond, 1940 |
1940 végén örökbarátsági szerződést kötött Jugoszláviával, ám a márciusi belgrádi náciellenes fordulat miatt ez az ország lett Hitler következő célpontja. Amikor Hitler területi revíziót ajánlott fel a magyar együttműködésért, Teleki azt javasolta, hogy a hadműveletben csak akkor vegyenek részt, ha Jugoszlávia már felbomlott. A brit kormány azonban jelezte: a részvételt háborús oknak tartják. Nem maradván választása, Teleki április 3-án éjjel Budapesten főbe lőtte magát - akárcsak felmenője, Teleki László 1860-ban. Horthynak címzett levelében lemondott, ha tette nem sikerülne s így írt: "Szószegők lettünk - gyávaságból - az (...) örökbéke szerződéssel szemben. A nemzet érzi és mi odadobtuk becsületét. A gazemberek oldalára álltunk - mert a mondvacsinált atrocitásokból egy szó sem igaz (...) Hullarablók leszünk. A legpocsékabb nemzet. Nem tartottalak vissza. Bűnös vagyok."
Teleki öngyilkosságát követően sok mendemonda kapott lábra, többen úgy vélték és vélik, hogy a németek gyilkolták meg. Ellentmondásos személyisége napjainkban is megosztja a társadalmat. Szobra ügyében a közelmúltban vita bontakozott ki, melynek eredményeképpen az emlékművet nem Budapesten, hanem Balatonbogláron, a lengyel menekültek városában állították fel.
(Múlt-kor/MTI Panoráma - Sajtóadatbank)