Szovjet munkatáborokat kutatott a magyar dokumentumfilmes
2005. október 11. 12:00
Szalkai Zoltán magyar dokumentumfilmes szeptember közepétől október elejéig a dél-szibériai Bratszk vidékén kutatta egy egykori szovjet munkatábor-hálózat, az Ozerlag (Tótábor) nyomait Gyaloglás gulágföldön című sorozatának negyedik részeként.
<
Mindamellett a magyar expedíciósfilmes már nem lelhette meg azt a munkatáborhelyet, ahol honfitársa, Adorján Sándor fél évszázada vasúti hidat épített az Angara folyón. Ezt ugyanis, mint múzeumok, archívumok adataiból és idős bratszkiak elbeszéléséből kiderült, elárasztották a Bratszki víztározó vizével.
Az Ozerlag, ahol mintegy 40 ezer elítéltet, köztük sok politikai foglyot dolgoztattak, lágeregységek és (a munkahelyekhez közeli) lágerpontok tucatjaiból állt. Foglyai építették a Tajset-Uszty-Kut vasútvonalat, felhúztak továbbá számos tajseti lakóházat, és erdőirtást is végeztek - emlékeztetett a Memorial emberjogvédő szervezet bratszki irodája.
Szalkai 2000 óta már három dokumentumfilmet készített az egykori szovjet táborvilágról, több száz kilométert gyalogolt testére szerelt kamerájával az Észak-Urálban, a Kolima folyó vidékén és a Sarkvidéki Urálban (Vorkuta környékén). Úti képeit saját gondolatai kísérik arról, hogy a kommunista rendszer törvényszerűen szélsőségekbe hull, hogy a diktatúrával ellentétben a demokrácia hibái korrigálhatók, hogy értelmetlenség összehasonlítani a gulágot és a holokausztot, a XX. század e két borzalmas emberirtását.
Szalkai 2006 nyarára tervezi Gulág-sorozata most felvett negyedik darabjának bemutatását - írja a BSZN.
(Múlt-kor/Panoráma - Palotás László, Moszkva)