Ősi szökőár nyomaira bukkantak Indiában
2005. szeptember 30. 10:00
Az egyik rég elhagyatott dél-indiai királyság templomán dolgozó régészek azt állítják, hogy az ősi szentélyt egykor egy hatalmas cunami söpörte el.
<
Ahol a víz az úr
A Madrastól 30 km-re délre található Mahábalipuram melletti romok feltárását ebben a hónapban fejezte be India Régészeti Hatósága. Mahábalipuram 1984 óta szerepel a világörökségi helyszínek listáján, és ma is több ezer hindu zarándok és turista kedvelt úti célja.
Februárban a régészek innen nem messze már víz alatti ásatásokat folytattak egy ősi templom nyomait keresve. Mahabalipuramhoz közel a szökőár a homokot elmosva - mint az a hírekben is szerepelt - napvilágra hozott három olyan sziklát is, melyekről a régészek megállapították, hogy azok egy i.sz. 7. századi kikötőváros maradványai.
A múlt évben és most előkerült leletek kapcsán rögtön élénk vita alakult ki a tudományos életben arra vonatkozóan, hogy akad-e bármilyen nyoma az ősi írásosos szövegekben annak, hogy szökőár pusztított volna el egy nagyvárost. Míg ugyanis korábban a kutatók nem nagyon hittek az ilyen eseményeknek, addig a tavalyi szökőár megmutatta számukra, hogy milyen rombolóerőt képes kifejteni a természet. "A tavalyi év előtt sosem kérdeztük magunktól, hogy mire utalhatnak a tenger nyomai az épületeken, ám a szökőár után rögtön láttuk, hogy mindez mit is jelent" - mondta el az ásatás vezetője.