Barokk pincét találtak a Múzeumkertben
2005. augusztus 9. 11:53
Mondhatni, kényelmes helyen, saját épülete alatt bukkant izgalmas régészeti leletekre a Nemzeti Múzeum. A díszlépcsősor felújításakor egy korábbi épület falmaradványait és egy roppant méretű pincerendszert tártak föl - áll N. Kósa Judit cikkében a Népszabadság mai számában.
<
Ebből a hajdani, kétudvaros, nagy épületből persze csak az maradt meg, ami a mai járószint alatt van. Falrészek, egy nyolc méter mély, kváderkövekkel kirakott kút és a pincerendszer. Az utóbbi még így, félig-meddig megismerten is lenyűgöző: a boltíves, három-négy méter magas járatokat a múzeum körúti kerítésénél elfalazták ugyan, de minden bizonnyal tovább nyúlnak az egykori pesti városfal felé. Kovács Tibor, a múzeum főigazgatója egyetért az ásató régésszel abban, hogy ezeket a pincéket meg kell őrizni, és lehetőség szerint be kell mutatni, múzeumi célra kell majd használni. A terv viszont értelemszerűen fölülírja azt a korábbi elképzelést, amely a múzeum előtti kertrészben egy rakodásra, műtárgy-elkülönítésre is alkalmas mélygarázs megépítésével számolt. A beruházás - a kertrendezéssel együtt - kétmilliárd forintba került volna; ehelyett azt tervezik, hogy a már épülő Pollack Mihály téri mélygarázshoz csatlakoztatnak az épület másik oldalán egy kisebb autóparkolót, amelyet PPP keretek között szeretnének megvalósítani.
Az immár tizenegy éve folyó rekonstrukció során egyébként nemcsak korszerűsítették és - a föld alatt, valamint a padlástérben - bővítették az épületet, hanem számos ponton rekonstruálták is. Visszatértek Pollack Mihály elképzeléseihez ott, ahol az eredetit elfedte Lechner Jenő puritanizáló, 1920-as évekbeli átépítése. Így járnak el a most készülő kiállítóterekben is. A Természettudományi Múzeum egykori őslénytárában jövő májusra alakítják ki az ideiglenes kiállítások új helyszínét. Úgy döntöttek, megőrzik a munka során előkerült faldíszeket: egy későbbi pillanatban akár a teljes helyreállításukra is sor kerülhet.
A cikk a Népszabadság oldalán