Újra megnyílt Kairó zsinagógája
2005. július 19. 14:00
Kairóban nemrég nyílt meg újra az egyiptomi főváros hosszú időn át zárva tartott zsinagógája. `Örvendünk, hogy ismét van itt egy hely, ahol együtt imádkozhatunk. A zsinagóga újbóli megnyitása egyúttal a normális viszonyok megszilárdulását is jelképezi` - nyilatkozta a szombat esti szertartás előtt Shalom Cohen, Izrael Állam kairói nagykövete.
<
Nem ez volt a helyzet a XIX. század végén, amikor még mintegy 25 ezer főt tett ki a kairói zsidó közösség. Abban az időben került elő a keresztény Bibliához tartozó Bölcsek Könyvének héber változata az Ezra-zsinagóga lepecsételt raktárából - az úgynevezett genizából -, ahol olyan vallási tárgyú iratokat tárolnak, melyeket a zsidó vallás előírásai szerint nem szabad megsemmisíteni. A Bölcsek könyve addig csupán görög változatban volt ismert.
A most újból megnyílt zsinagóga 1934-ben épült Kairó egyik zöldövezetében, Maadiban. Építtetője, Meir Biton a költségek egy részét maga fedezte, a többit pedig a zsidó közösség körében gyűjtötte össze. Az alapkőletételnél a kairói keresztény és muzulmán közösség is képviseltette magát.
"Mindenesetre büszkék vagyunk, hogy az itteniek elfogadták a zsinagóga újbóli megnyitását. A város részének érezzük magunkat" - jelentette ki az izraeli nagykövet, aki arra számít, hogy a neoromán stílusú zsinagógát elsősorban izraeli diplomaták és üzletemberek látogatják majd. Hozzátette azonban: "A zsidó istentisztelethez tíz férfi kell, és nem lesz mindig könnyű összeszedni ennyit Kairóban"
(Múlt-kor/Panoráma)