Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Péter és Pál napja

2005. június 29. 10:00

Az első pápa és a nemzetek apostola közös ünnepe a kereszténység gyökereire emlékeztet - egyben ezen a napon kezdődik az aratás is

<

Szent Pál

A Tarsusban született Pál a nemzetek apostola, a laikus apostoli munka, az "Actio Catolica" ún. Cursillo-mozgalmának védőszentje, továbbá Málta és Görögország patrónusa.

Előkelő zsidó családban született a Benjamin törzsből, akiktől a római polgárság jogát is örökölte, s így a Saul mellett már születésekor megkapta a latin Paulus nevet is. A Jézus Krisztusban hívők ellensége volt, mígnem 37-38-ban Damaszkuszba menvén az odamenekült keresztényekért, az úton megjelent neki az Üdvözítő, és a városba érve megtért, s megkeresztelkedett. (Ennek ünnepe a Pál fordulása január 25.) Ezután csak a Paulus nevet használta. Nagy jártasságot szerzett a görög irodalomban és a tudományokban, így az apostolok és tanítványok közül kiemelkedett műveltségével.

Előbb bizonyos időt töltött igehirdetőként, talán remeteként valahol a szíriai sivatagban, s térített Szíriában, szülőföldjén, Kilikiában. Három apostoli útján bejárta Ciprust, Kis-Ázsiát, Makedóniát, Görögországot, megfordult Korinthoszban. 58 körül Jeruzsálembe ment, ahol elfogták és Cezareába, majd két évi fogság után Rómába vitték, ahonnan legtöbb apostoli levelét írta. 66-ban Rómában újból börtönbe vetették, s a következő évben június kilencedikénaz ostiai úton, az Aquae Salviae nevű helyen lefejezték. Pál 14 levele az Újszövetségben olvasható. A görög és latin nyelvűek közt végzett sikeres munkája nyomán Pált gyakran nevezik a "pogányok apostolá"-nak.

Temetkezési helyének a San Paolo Fuori le Mure római bazilikát tartják, ahol tavaly vatikáni régészek megtalálták a sírját.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Péter és Pál napja

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra