Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Picasso extrém kalandja

2003. május 27. 10:41

A Párizsban feltárt rendőrségi iratok szerint Pablo Picasso francia állampolgárságért folyamodott a németek 1940-es inváziója előtt. Ám a francia hatóságok nem kedvelték nézetei miatt.

<

PP
A dokumentumokat a németek által a második világháború alatt elhurcolt több ezer irat között találták meg. Az iratokat a háború végén a szovjetek elhurcolták és csak 2000-ben kerültek vissza Franciaországba. A visszakerült dokumentumok feltáró vizsgálatát megkezdő kutatók szerint a francia rendőrség hatalmas mennyiségű iratot halmozott fel Pablo Picassoval (1881-1976) kapcsolatban. Tevékenységét kémekkel is figyeltették.

Az egyik dokumentum szerint Picasso egykori házmestere például beszámolt a művész "nagyon rendszertelen mozgásáról". A rendőrség egyébként a művész ismeretségébe tartozókat egyértelműen veszélyes felforgatókként tartotta számon. Így nem csoda, hogy 1940-ben a spanyol művész francia állampolgársági kérelmét elutasították.

A dokumentumok tanúsága szerint Picasso a fenyegető börtönbüntetést kívánta megúszni, ám az állampolgári kérvényéhez kapcsolt iratok szerint bár "szakmai tudása egyértelműen pozitív társadalmi hatású", "pénzét külföldön tartja" és "kommunizmusba hajló, extrém elveket vall". Picasso állampolgárságának ügye végül magától megoldódott: Franciaország náci lerohanásakor meghosszabbította spanyolországi lakhatási engedélyét és soha nem adta fel spanyol állampolgárságát.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Picasso extrém kalandja

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra