Bármi áron érvényesítette kereskedelmi érdekeit a brit Kelet-indiai Társaság
2024. november 13. 14:20 Múlt-kor
A bomlás virágai
A 18. századra az Oszmán Birodalom katonai és gazdasági ereje jelentősen gyengült, ami a Levantei Társaság helyzetére is hatással volt. A Levantei Társaság már nem tudta tartani a lépést a Kelet-indiai Társaság dinamikus terjeszkedésével és gazdasági sikereivel. A Kelet-indiai Társaság ebben az időszakban már szinte teljesen monopolizálta az indiai kereskedelmet. A brit kormány is egyre nagyobb támogatást nyújtott számára.
Az Oszmán Birodalommal való kereskedelem továbbra is fennmaradt, de a Levantei Társaság elvesztette vezető szerepét a brit kereskedelemben. Ezt a helyzetet tovább rontotta, hogy a franciák is egyre nagyobb befolyásra tettek szert az Oszmán Birodalomban, kereskedelmi szerződéseik révén.
A Kelet-indiai Társaság azonban nem elégedett meg az indiai fűszerkereskedelem monopolizálásával, hanem a perzsa selyemkereskedelemben is igyekezett előretörni. A Perzsa-öbölből származó selyem sokkal gyorsabban és olcsóbban érkezett Angliába, mint a Levantei Társaság által használt szárazföldi útvonalakon. Ezzel a Kelet-indiai Társaság még inkább háttérbe szorította levantei riválisait.
A Társaságok megszűntetése
A Levantei Társaság hosszú időn keresztül próbált talpon maradni, de a 19. század elejére már egyértelművé vált, hogy nem képes felvenni a versenyt a Kelet-indiai Társasággal. A brit kormány 1825-ben hivatalosan megszüntette a Levantei Társaságot, és átvette a közel-keleti kereskedelem irányítását. A Levantei Társaság megszűnése egy korszak végét jelentette Nagy-Britannia kereskedelmi történelmében.
Brit, holland és dán kereskedelmi állomások Mocha városában
Bár a Kelet-indiai Társaság hosszabb ideig fennmaradt, végül sorsa hasonlóképpen alakult. Az 1857-1858-as szipojlázadás, amelyet az indiai katonák robbantottak ki, felfedte a Társaság gazdasági visszaéléseit és politikai hibáit. A lázadás leverése után Viktória királynő rendeleti úton feloszlatta a Kelet-indiai Társaságot, és India közvetlen irányítását a brit kormány vette át.
A Brit Kelet-indiai Társaság és a Levantei Társaság története alapvetően meghatározta Nagy-Britannia és a világ gazdasági fejlődését. Ezek a társaságok nemcsak gazdasági, hanem politikai és katonai tényezőkké is váltak, amelyek jelentősen befolyásolták a brit birodalom globális szerepét. A Kelet-indiai Társaság különösen nagy hatással volt India sorsára. A Levantei Társaság segített megalapozni Nagy-Britannia kapcsolatait a Közel-Kelettel és az Oszmán Birodalommal.
Mindkét társaság működésének vége egy korszak végét jelentette a brit kereskedelmi és gyarmati politikában. A kereskedőtársaságok által irányított gazdasági és politikai hatalom fokozatosan átkerült a brit állam irányítása alá, ami a modern világgazdaság és a brit birodalmi rendszer kialakulásához vezetett.