Barlangrajzok rögzítették a Somme-nál harcoló katonák utolsó gondolatait
2015. július 17. 15:56 MTI
Az első világháború egyik legvéresebb csatájában elesett kanadai és brit katonák emlékét őrzik a franciaországi Somme folyó völgyének egy apró településén található föld alatti barlangrajzok.
A szakértők szerint a falba vésett rajzok és feliratok, amelyek között a katonák neve, sebesülésük részletei, valamint zászló és szív alakú karcolatok is sorakoznak, egyedülálló bepillantást nyújtanak a 20. század egyik legvéresebb ütközeteként számon tartott somme-i csata áldozatainak utolsó gondolataiba. A kanadai és brit katonák a barlangokban próbáltak menedéket találni a németek elől. A vésetek között található 829 névből nagyjából 500 kanadai katonák emlékét őrzi. A mintegy 12 méterrel a felszín alatt húzódó barlangokat, amelyeket a falu templomában lévő apró csigalépcsőkön lehet megközelíteni, már a 17. század óta élelmiszerraktárként és búvóhelyként használták a helyiek.
Az évtizedekig elhagyatott barlangok jelentőségére csak most kezdtek felfigyelni, hála az olyan kutatóknak, mint az amerikai Jeffrey Gusky, aki az elmúlt húsz évet a The Hidden World of WWI című fényképprojektjének szentelte, és a bouzincourt-i önkénteseknek, akik a világháború 100. évfordulója keltette megnövekedett érdeklődést kihasználva egyre több vezetett túrát kínálnak a faluban.
A feliratok többsége 1916-ból, főként az év júliusból származik, vagyis a somme-i csata kezdetének idejéből. A franciaországi Somme folyónál vívott ütközet a háború egyik legnagyobb és legvéresebb csatája volt. A brit és francia szövetséges csapatok a folyó völgyében 19 kilométer széles arcvonalon kísérelték meg áttörni a német vonalakat. Az összecsapás már az első napon véres káoszba fulladt: brit oldalon húszezer halott és negyvenezer sérült maradt a csatatéren. Az ütközet végére, november közepére a két oldal összes veszteségei meghaladták az 1,5 millió főt.