Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Az ólomtartalmú gyógyszerektől a húsból készült végbélkúpig: 15 borzalmas gyógymód a 18. századból

2020. február 4. 16:39 Múlt-kor

<

„Kellemes tisztítás”

Napjainkban is elterjedt bölcsesség, hogy a betegségekből való kigyógyulás kulcsa a szervezet szó szerint való megtisztítása, főként, ami az emésztőrendszert illeti.

A 19. század előtti orvoslásban rendkívül gyakori volt az úgynevezett „purgatív” szerek használata, olyan esetekben is, amikor a betegségnek aligha volt köze az emésztőrendszerhez.

A The Book of Phisick többféle hashajtó hatású gyógykészítmény receptjét is tartalmazza. A „legkellemesebb” típus az úgynevezett „manna” (ebben az esetben a mannakőrisnek is nevezett virágos kőrisfa szárított nedve) és citromlé keveréke.

Ha azonban az embernek olyan erős hajtószerre volt szüksége, amely alkalmas a bélférgek kihajtására – ezek rendkívül gyakran keserítették meg az emberek életét a modern permetezőszerek bevezetése előtti időkben –, a „manna” helyett aloét alkalmaztak.

A növény zselés állagú belsejét tabletta formájában is fogyasztották. Habár manapság az aloét főként bőrápolásra használják, egyes tanulmányok szerint az emésztőrendszer gyulladásos megbetegedéseivel szemben is hatékonyan alkalmazható.

Habár a 18. században a különféle hashajtókat is szinte mindenre alkalmas csodaszernek tekintették, sok megbetegedés esetében éppen negatív hatást értek el használatukkal: az eleve vízhiányos szervezetet tovább szárították, miközben egy légúti betegséggel szemben aligha volt érdemi hatásuk.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Az ólomtartalmú gyógyszerektől a húsból készült végbélkúpig: 15 borzalmas gyógymód a 18. századból

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra