Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Az önjelölt római császárnőtől az ír kalózkirálynőig: öt harcias nő a történelemből

2018. október 9. 08:11 Múlt-kor

<

Toszkánai Matilda

Az 1046-ban született Matilda 1052-től volt Toszkána őrgrófnője, majd 1076-ban Észak-Itália jelentős része, Lombardia, Emilia és Romagna is az irányítása alá került. Az általa Canossa várából uralt területek voltak egyben Itália legerősebb államai is ekkoriban. Mindez IV. Henrik német-római császár és VII. Gergely pápa háborúja közepette történt – a pápa és a császár a püspökök kinevezésének jogán vitáztak, Matilda pedig a pápa mellé állt a konfliktusban.

Matilda földjeire többször betörtek a császári csapatok, neki azonban minden alkalommal sikerült visszaverni a támadásokat. A pápa többi szövetségesének nem volt ilyen szerencséje, Matilda azonban amellett, hogy jó hadvezér volt, jól használta ki az általa uralt vidékek földrajzi adottságait, továbbá politikailag kifizetődő házasságot kötött a nála 25 évvel fiatalabb II. Welf bajor herceggel, aki a pápa (ekkor már III. Viktor) másik legnagyobb szövetségese volt Matilda mellett. Az őrgrófnő sikereinek köszönhetően egyre több itáliai állam állt mellé, és állt ellen Henrik törekvéseinek.

A siker azonban nem tarthatott örökké: IV. Henrik utódja, V. Henrik jóval erősebbnek bizonyult, és egész Észak-Itália végigpusztításával fenyegetett. Matilda bölcsen úgy döntött, kiegyezik az új császárral, aki „Itália császári helyettesévé és alkirálynőjévé” nevezte ki. E pozíciójában elősegítette a megbékélést a császár és a pápa között, így figyelmét már másra is fordíthatta a háborúzáson kívül. A népszerű történet szerint száznál is több templomot alapított halála előtt.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Az önjelölt római császárnőtől az ír kalózkirálynőig: öt harcias nő a történelemből

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra