Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》
Az ellentmondásos Indira Gandhi

Az ellentmondásos Indira Gandhi

India első és máig egyetlen női miniszterelnökének karrierje és politikai megítélése napjainkban is viták tárgyát képezi. Egyesek a szegények pártfogóját, a női emancipáció példaképét, mások a demokrácia szerkezetét megroppantó, dinasztiaalapító diktátort látják benne. Egy dolog bizonyos: személye és öröksége nem hagyható figyelmen kívül, hatása most is érzékelhető akár az indiai politikai pártok rendszeréről, akár a politikai retorikáról van szó. 

India 1947-ben elnyerte függetlenségét a Brit Birodalomtól, és Jawaharlal Nehru, Indira édesapja lett a miniszterelnök. A kor legbefolyásosabb indiai családjának feje és az ő apja, Motilal Nehru a függetlenségi mozgalom vezető alakjai voltak az 1920-as években. Utóbbi mentoraként, egyben a család jó barátjaként pedig Mahatma Gandhi is mellettük állt, aki a békés polgári ellenállás arcának számított a hazájában és külföldön egyaránt.

A politika hagyomány


Indira Gandhi 1917-ben született, és neveltetése, valamint a család egész élete összefonódott a függetlenségi törekvésekkel. Ez komoly áldozatokat követelt mindannyiuktól. Jawaharlal Nehru összesen tizenöt évet töltött börtönben távol családjától, és neje, Kamala is részt vett a nőmozgalom szervezésében, amiért őt szintén letartóztatták. Indira mindezek ellenére a lehetőségekhez képest gondos neveltetésben részesült. A nyugatias műveltség mellett az indiai történelmet és az aktuális politikai történéseket is megismerte, elsősorban az édesapja börtönből küldött leveleiből, illetve későbbi az oxfordi tanulmányaiból.

Egyetemi évei alatt találkozott későbbi férjével, Feroze Gandhival is, aki Mahatma Gandhinak csupán névrokona volt. Boldognak induló házasságuk később megromlott, amikor Kamala 1936-os halála miatt a lányának kellett betöltenie a First Lady pozícióját Jawaharlal Nehru oldalán. Bár a szaporodó feladatok miatt kevesebbet volt a családjával, Indira ezen időszak alatt jelentős politikai tapasztalatra és kapcsolatrendszerre tett szert.

Nehru 1964-ben bekövetkező halála utáni hatalmi vákuumot Lal Bahadur Shastri töltötte be. A Nehru család iránt érzett tiszteletből Indira Gandhit információs és távközlési miniszterré nevezte ki, ő azonban időnként olyan lépéseket is tett, amelyek túlmutattak a hatáskörén, viszont fontos szerepet játszottak későbbi politikusi arcélének kialakításában. Shastri váratlan halálát követően a Kongresszus Párt idősebb politikusai számára Indira egy tömegeket megnyerni képes, ám a pártelit által jól irányítható vezetőnek tűnt, akit egyfajta unokahúgként kezeltek. Mi több: a háta mögött néma babának csúfolták.

Feltételezett befolyásolhatósága miatt őt indították a Kongresszus Párt belső választásán 1966-ban, majd 1967-ben a parlamenti választásokon is. Azonban a győzelem után hamar elvesztették felette az irányítást.
 

A teljes cikk a Múlt-kor történelmi magazin 2024. tél számában olvasható.

Előfizetek most

vagy

Emlékeztetőt kérek

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tél: Szoknyával a politikában

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra