Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Az alkimistától az „éjjeli emberig” – tíz szakma, amely eltűnt a történelem folyamán

2018. december 16. 08:10 Múlt-kor

Napjainkban sokan aggódnak amiatt, hogy választott szakmájukra vagy munkájukra megszűnik a kereslet, vagy a technika fejlődésével feleslegessé válik. A történelemre visszatekintve számos példát találhatunk olyan munkakörökre – mind rengeteg tanulást igénylőkre, mind a legelesettebbek utolsó kapaszkodási lehetőségeire – amelyek mára eltűntek. Az alábbiakban felsorolásra kerül tíz olyan állás, amely ma már nem létezik.

<

Alkimista

A középkori tudomány egyik vezető feltételezése (amelyet a legtöbben igazságnak tartottak) az volt, hogy a megfelelő módszerrel egyszerűen átváltoztathatók az anyagok más anyagokká – ez volt az alkímia „tudománya”. A legtöbben azt kutatták, hogyan lehet a mindennapokban előforduló anyagokból, például ólomból aranyat vagy ezüstöt készíteni (ehhez a legtöbben a legendás „bölcsek kövét” keresték), de gyakori volt a halhatatlanságot biztosító anyagok keresése és a mindennemű mérgezéstől megvédő szer (mithridátum) előállítására való törekvés is.

A középkor és a kora újkor számos természettudósát foglalkoztatta az alkímia, mint például a puskapor receptjét leíró Roger Bacont, vagy a foszfort felfedező Hennig Brandot, illetve Roger Boyle-t, de a tudomány más területén is nagyot alkotókat, mint Isaac Newtont is. A 17. századtól a tudomány egyre jobb ismeretekkel bírt az anyagok működését illetően, és a sokszor legendákkal és valótlanságokkal átszőtt alkímiát felváltotta a szigorúan empirikus alapú kémia tudománya.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Az alkimistától az „éjjeli emberig” – tíz szakma, amely eltűnt a történelem folyamán

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra