A Valentin-napi mészárlás a szesztilalom legkegyetlenebb leszámolása volt
2025. február 17. 16:13 Múlt-kor
1920 januárjában a szesztilalom érvénybe lépett, minek következtében megindult az illegális szeszfőzés-, és csempészet, így Chicago a szervezett bűnözés fellegvárává vált. A város északi részét a Dean O’Banion által vezetett ír banda, míg a déli oldalt az olasz bűnözőket összefogó Johnny Torio irányította, akit az alvilágban csak ,,Johnny papának” neveztek, utalva patriarchális szerepére.
A szesztilalomnak köszönhetően Al Capone az Egyesült Államok egyik legnagyobb gengszterévé és egyben a szervezett bűnözés szimbólumává vált. Ambíciója pedig nem ismert határokat, brutális módszereivel valóságos rettegésben tartotta Chicago utcáit. A Valentin-napi mészárlás azonban még a rivális bandák körében is félelmet keltett.
O’Banion vezetésével az ír bandák hamar rátették a kezüket az illegális alkoholterjesztésre. Pár éven belül szinte minden sör- és szeszfőzde az ő tulajdonukban volt. Ezenkívül érdekeltek voltak a szintén illegális tevékenységnek számító szerencsejáték bizniszben és uzsorában is, de ha kellett a választási csalások lebonyolítása sem okozott nekik problémát. Ezenkívül számos kapcsolatot építettek ki a korrupt rendőrség kötelékében.
A banda jó hírnevének fenntartása érdekében más jellegű tevékenységet is folytatott: rendszeresen adományoztak jótékony célokra, illetve ételt is osztottak a szegényeknek.
A lövöldözés után begyűjtött golyómaradványok napjainkban a Las Vegasban található Mob Museum-ban megtekinthetőek. (Forrás: Wikipédia / Redyr iksachli / CC BY-SA 4.0)
Chicago lángokban
Értelemszerűen az olasz bandák ezt nem nézhették tétlenül, és amikor O’Banion többszöri kérésre sem volt hajlandó eladni üzletei egy részét, kenyértörésre került a sor. 1924 november 10-én az ír banda vezetőjét két olasz bűnöző meggyilkolta. Az eset nem maradhatott megtorlás nélkül, így a város öt éven keresztül színtere lett a pusztító bandaháborúnak, melynek csúcspontja a Bálint-napi vérfürdőben csúcsosodott ki.
Johhny Torio egy támadás következtében életveszélyesen megsérült és elhatározta, hogy itt az ideje békésen nyugdíjba vonulni és átadnia helyét a fiatal, de annál ambiciózusabb társának Al Capone-nak.
Al Capone színre lép
A chicagói gengszter vasmarokkal vette át a banda irányítását, egyenként számolt le minden ellenfelével. 1929 elejére pedig már csak egyetlen vetélytársa volt életben, az ír banda vezetését átvevő Bugs Moran.
A hosszú háborúskodás minden bűnbandát kimerített, a város lakosai pedig rettegésben tengették életüket, hiszen nem ők voltak a célpontjai a gengszterek fegyvereinek, de egy eltévedt lövedék bárkit leteríthetett. A szövetségi kormány figyelme egyre inkább Chicago városára terelődött.
Capone gyors és egyben megsemmisítő terv kivitelezésére szánta el magát. Elhatározta, hogy meglepi Peter Gusenberget és embereit, miközben ők az illegális whisky szállítmányra várnak. A raktárházba nem a csempészek, hanem négy ismeretlen férfi állított be. Közülük ketten rendőrnek, míg a többiek átlagos civilnek voltak öltözve, ballonkabátjuk alatt Thompson-géppisztolyok lapultak.
A becenevén csak ,,Tommy-gun”-ként ismert fegyver, nemcsak a bűnözők, de a rendőrség körében is kedvelt eszköznek számított tűzgyorsasága és megbízhatósága miatt. (Forrás: Wikipédia / Hmaag / CC BY-SA 3.0)
Gusenberget és embereit teljesen váratlanul érte a rendőrségi razziának álcázott rajtaütés, ezért a hatóságok minden utasítását követték, mert álmukban sem gondolták volna, hogy nem hivatalos rendfenntartók, hanem ellenségeik lapulnak a csillagos jelvény mögött.
Amikor motozás ürügyén a falhoz állították őket, Capone két embere előrántotta a gépfegyverét és több sorozatot is leadott az ellenséges gengszterekre. A helyzet brutalitását jelzi, hogy akkor sem álltak le, amikor az ellenség már a földre rogyott. Élettelen holttestük megbecstelenítése intő példának szolgált minden olyan botor ember számára, aki szembe mert volna szállni Al Capone akaratával.
A lövések zaja természetesen felkeltette a lakosság figyelmét, a bűnözők azonban erre is felkészültek. A két rendőrnek öltözött gonosztevő úgy tett, mintha az épületből kilépve megbilincselték volna civil ruhás társaikat és a rendőrautóba tuszkolták őket. A polgárok tehát teljesen hagyományos letartóztatásnak lehettek szemtanúi.
Moran csak azért élte túl az ellene szervezett merényletet, mert elkésett a találkozóról, de bűnszervezete viharos gyorsasággal omlott össze, mivel a Valentin-napi mészárlás során a legmegbízhatóbb embereit vesztette el.