Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》
A mesterlövész vetett véget a túszejtésnek

A mesterlövész vetett véget a túszejtésnek

2025. január 21. 09:22 Múlt-kor

1973. január 7-én, vasárnap este téli szünetről érkeztek vissza a balassagyarmati Geiler Eta Lánykollégium lakói, amikor két fiatal fiú erőszakosan behatolt az épületbe. Az otthon töltött ünnepek után január 7-én, 22 óra körül már a lefekvéshez készülődhettek vagy épp szünidő élményeit oszthatták meg egymással, amikor Pintye András és László fegyverrel a kezükben jelentek meg az első emeleten. Az első magyar túszdráma öt napig tartott.

<

Öt napig tartotta fogja a lánykollégium lakóit a lopott fegyverrel behatoló két fiatal fiú. A párt számára is kellemetlen események az idősebb fiú halálával végződtek, megrázták az 1998-ban Civitas Fortissima díjjal kitüntetett várost.

Problémás fiatalok

A fiúknak – különösen az idősebb Andrásnak – már kisebb ügyek miatt volt dolguk a hatóságokkal, de a pártban nagyobb szerepet vállaló szüleik miatt nem kaptak komolyabb büntetést. András 1970-ben értékes könyveket lopott el a pannonhalmi apátságból, de ezeket apja visszavitte. A szobi-miskolci határőrkerület párttitkára minden befolyását bevethette, hogy fia más bűncselekményei miatt nem érje őket feljelentés.

Andrást, a későbbi beszámolók, munkakerülőnek írták le, aki se dolgozni, se tanulni nem akart. A túszejtés hátterében a pénzszerzés állt, nagyobb összegű váltságdíjat remélt, amivel Nyugaton tud majd szerencsét próbálni. Az ötletet a pár hónappal korábban lezajló tragikus müncheni túszdráma adta a fiúnak, aki öccsét is beavatta tervébe.

1973. január 7-én húsz diáklányt ejtettek foglyul, akik közül öten az első éjszakán szöktek el és jelentették az eseményeket a hatóságoknak. A rendőrök behatolásakor még egy lány elmenekült, de tizennégyen az elbarikádozott ajtók mögött maradtak. Az öt napon át tartó dráma során még egy lány sikeresen kiszabadult, miután kiugrott az emeleti terem ablakából.

Sikertelen tárgyalások

Dr. Samu Isvtán a balassagyarmati kórház idegyógyász-főorvosa vállalta a hatóságok és a túszejtők közötti közvetítő szerepet. Miután a helyszínre érkező szülők sem tudták megadásra bírni a fiúkat, az főorvos javaslatára a testvérpár közötti feszültségek kiélezésével akartak véget vetni a túszdrámának. László többször beszélt a rendőrökkel telefonon és érezhető kétségei voltak az akciót illetően. A túszok későbbi beszámolói szerint is emberségesebben viselkedett. Bátyja agresszívan bánt a lányokkal, akiket nem engedett aludni, órákig térdeltette és többször halállal fenyegette őket. A tárgyalások során nem sikerült megegyezni a túszejtőkkel, akik az idő elteltével egyre feszültebbek voltak. Az épületet már az első naptól mesterlövészek vették körbe, a környező utcákat teljesen lezárták a forgalom elől. Január 12-én László lövéseket adott le a szemben lévő tanácsházára, de senkit sem sebesített meg. A túszdráma végül egy pillanat alatt ért véget: András váratlanul megjelent az ablakban és az egyik mesterlövés halálos sebet ejtett mellkasán. Öccsét a behatoló rendőrök tartóztatták le.

A túszdráma utórengései

Az események megrázták a várost. A lányokat alultáplált állapotban szállították kórházba, az orvosi vizsgálat szerint traumatikus élményeiknek hosszútávú hatásai lehetnek. Pintye Lászlóra a lehető legmagasabb büntetést szabták ki tizenöt év szabadságvesztésre ítélték.

Az első magyar túszdrámát többször is feldolgozták. 1989-ben Túsztörténet címmel mutatták be Gazdag Gyula filmjét. A Berencsi Attila főszereplésével készült alkotás rendszerkritikát is megfogalmazott.

Az 52 éve lezajlott eseményekkel kapcsolatban még több nyitott kérdés van és utórengése még érzékelhető Balassagyarmaton.

 

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

A mesterlövész vetett véget a túszejtésnek

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tél: Szoknyával a politikában

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra