A levegőszennyezés miatt veszíti el színét a Tádzs Mahal
2014. december 11. 14:09 MTI
India ikonikus építészeti műemléke, a Tádzs Mahal fokozatosan veszti el eredeti színét a levegőszennyezés következtében, állapította meg egy újonnan közzétett tanulmány.
Az amerikai és indiai kutatók által közösen végzett kutatás szerint a levegőben lévő szénrészecskék és por miatt veszti el eredeti színét az észak-indiai Uttar Prades tartomány Agra városában álló világhíres mauzóleum."A kutatás kimutatta, hogy a szennyeződések, amelyek elszíntelenítik a Tádzs Mahalt, szemcsés részecskék" - mondta el Michael Bergin, a kutatócsapat vezetője, a Georgia Institute of Technology professzora.
Agra városában az elmúlt évtizedekben drasztikusan nőtt a levegőszennyezés mértéke. Az épületkomplexum fehér márvány falairól idén nyáron az indiai hatóságok egy speciális iszappakolással igyekezték eltávolítani a rárakódott sárga szennyeződéseket. A Tádzs Mahalt Sáh Dzsahán mogul sah építtette 1632 és 1647 között a Jamuna-folyó partján szeretett felesége, Mumtáz Mahal emlékére. Az UNESCO világörökségi helyszíneinek listáján is szereplő emlékművet minden évben turisták milliói látogatják, ezzel India egyik legfontosabb idegenforgalmi látványossága.