Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

A kivégzett „pillangók” hozták el Latin-Amerika egyik legvéresebb diktatúrájának végét

2021. március 11. 15:01 Múlt-kor

<

Csatlakozás az ellenálláshoz

Az ellenállás ennek ellenére mind a külföldre szakadt dominikaiak, mind az országban élők körében egyre erősödött. Habár a résztvevők többsége férfi volt, számos nő is csatlakozott a mozgalomhoz, köztük a Mirabal nővérek is.

1949 végére Minervát már egyszer letartóztatták a szervezkedésben való részvétel gyanújával, és állítólag egy alkalommal magát a hírhedt szexuális ragadozó Trujillót is magára haragította, amikor elutasította közeledését. A Santo Domingó-i egyetemen ismerkedett meg a szintén Trujillo-ellenes aktivista Manolo Tavárez Justóval, akihez 1955-ben feleségül is ment.

Minerva és férje hamar vezéralakokká váltak a mozgalomban, és ennek nyomán csatlakozott hozzájuk Patria és María Teresa is, férjeikkel egyetemben. 1960 elején a szervezet felvette a Június 14-e Mozgalom nevet: 1959. június 14-én egy csoport dominikai emigráns Fidel Castro éppen berendezkedő kubai rezsimjének támogatásával megkísérelt fegyveres felkelést szítani a Trujillo-rezsim ellen, azonban a kísérlet kudarcba fulladt.

Az egyre formálisabb szervezkedés hatására Trujillo titkosrendőrsége, a SIM (Servicio de Inteligencia Militar, azaz Katonai Hírszerző Szolgálat) tömeges letartóztatásokba kezdett, és a Mirabal nővéreket férjeikkel együtt is őrizetbe vette – bár a női foglyokat később szabadon engedték, állítólagos nagylelkűségére utaló gesztusként.

Miután Trujillo emberei bombamerénylettel törtek a rendszerét ellenző venezuelai elnök, Rómulo Betancourt életére 1960 júniusában, a nyugati félteke országait összefogó Amerikai Államok Szervezete megszakított minden diplomáciai kapcsolatot a Dominikai Köztársasággal, és gazdasági szankciókat is bevezetett az országgal szemben.

Habár a hidegháború közepette az Egyesült Államok szinte minden jobboldali diktatúrát támogatott Latin-Amerikában, az eset után megvonta Trujillótól az addigi segítséget. A véreskezű diktátor otthon is egyre több ellenállásba ütközött: a katolikus klérus hosszú idő után szintén szembefordult vele, és elítélte tevékenységét.

Ebben a légkörben kelt útra a három Mirabal nővér 1960. november 25-én, hogy meglátogassák férjeiket a Puerto Plata-i börtönben. Az engedélyezett találkozó után, a hazaúton az autót megállították a hatóságok, és megölték a sofőrt, Rufino de la Cruzt, majd elrabolták a három nővért, akiket megvertek és megfojtottak. A merénylők ezután visszahelyezték a négy holttestet az autóba, amelyet aztán lelöktek a szakadék széléről, hogy balesetnek álcázzák a gyilkosságot.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

A kivégzett „pillangók” hozták el Latin-Amerika egyik legvéresebb diktatúrájának végét

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra