Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》
A jégvihar, ami megbénította az országot

A jégvihar, ami megbénította az országot

2025. január 18. 10:32 Múlt-kor

Az 1997-es év a feljegyzések szerint az egyik legmelegebb és legszárazabb időszak volt Kanada történelmében, ezért a lakosságot váratlanul érte az évszázad egyik legkegyetlenebb jégvihara, mely összesen több milliárd dollárnyi kárt okozott.

<

Az 1997-es év az egyik legmelegebb és legszárazabb időszakaként indult, mégis az évszázad egyik legkegyetlenebb jégvihara csapott le Kanadára. A napokig tartó jeges esőzés és a gyors lehűlés miatt Dél-Ontario és Québec régióit vastag jégpáncél borította, megbénítva a közlekedést és a mindennapi életet. A vihar milliók életét nehezítette meg, áramkimaradások, összedőlt vezetékek, kidőlt fák. Végül a katonaság bevetése is szükségessé vált.

Először csak eső esett, majd a hőmérséklet rohamosan -2 °C alá zuhant. Kanada Dél-Ontario régiójának útjain ekkor még csak vékony jégréteg volt megfigyelhető, ami természetesen zavarta a munkába igyekvő állampolgárok életét, de télen ebben nem volt semmi szokatlan. Pár órával később azonban a jégtakaró fokozatosan vastagodni kezdett, ami a gyalogos közlekedést jócskán megnehezítette.

A napokig tartó esőzés, illetve a jégeső következtében egyes helyeken több centis jégtakaró telepedett a villany és telefon, illetve más telekommunikációs vezetékekre, melyek természetesen nem bírták a fokozódó terhelést és az elképesztő tömeg alatt rövid időn belül leszakadtak.

A tömegközlekedés teljesen megbénult, és még az olyan egyszerű napi teendők elvégzése, mint a bevásárlás és a munkába járás is lehetetlen feladattá vált. Az ötödik napon egyértelműnek tűnt, hogy a vihar nem fog egyhamar lecsillapodni, így a gyerekek biztonsága érdekében az összes Montréalban található iskolát bezárták. A vonat és repülőjáratokat pedig kivétel nélkül törölték.

Veszélyben az aranyat érő juharfák

Ezenkívül számos természeti kár keletkezett, ugyanis a vihar következtében több millió fa fagyott meg. A nagy erejű, 40 km/h szél hatására pedig az öreg és beteg példányok ágai letörtek. Természetesen ezek az ágak a legtöbb esetben autókra vagy közlekedési utakra hullottak, melyek tovább akadályozták a közlekedést és az embereknek esélyük sem volt eljutniuk az óvóhelyekre.

A legértékesebb fák Kanadában a juharfák voltak. A vihart megelőző évben Québec városa környékén lévő erdők csaknem a világ juharszirup termelésének a 2/3-ért voltak felelsőek. A juharfák alapvetően rendkívül ellenállóak a hideggel szemben, de a gyors hőmérsékletváltozásra jóval érzékenyebbek, mint tűlevelű társaik. Csak a Szent Lőrinc folyó mentén több mint fél millió fa pusztult el vagy sérült meg a napokig tartó viharban.

Tomboló ítéletidő

A legrosszabb sors egyértelműen Québec városának jutott, ahol a vihar ereje miatt több napos áramkimaradásokkal kellett szembesülniük a lakosoknak. Azok számára, akik nem tudták biztosítani a fűtést természetesen igyekezett menedéket biztosítani a kormány. A helyi kisvállalkozók Kanada szerte összefogtak, közülük a Morena család által üzemeltetett St-Viateur Bagel nevezetű pékség emelhető ki, akik alkalmazottjaikkal együtt több száz rászorulónak biztosítottak ingyenes étkezést.

Természetesen voltak olyanok is, akik inkább saját otthonaikban maradtak, ami újabb nem várt eseményekhez vezetett. Ugyanis kandallóval vagy cserépkályhával igyekeztek megoldani a fűtést, melyek közül több régóta nem volt megfelelően karbantartva, így az amúgy is leterhelt katasztrófavédelemnek számos fulladásos halálesettel kellett szembenéznie. A vihar végére 44-en hunytak el szén-monoxid mérgezésben.

A bajokat tetézte, hogy mikor megszűnt az áramszolgáltatás a víztisztitást végző erőművek is leálltak.  A vidéki lakosok még rosszabbul jártak, hiszen teljesen el voltak zárva a külvilágtól.

Természetesen nem menekülhettek az Egyesült Államok polgárai sem, azonban nekik jóval kevesebb jutott a hidegből, hiszen a viharfellegek nagy része Kanada felett tombolt.

A jégeső végül január 9-én állt meg, a hőmérséklet pedig a fagypont fölé emelkedett. Az utcákat valóságosan elárasztották a közüzemi dolgozók és a segítőkész emberek. De még ez sem volt elég, be kellett vetni a katonaságot is.

A kanadai városok legtöbb részén azonban napokkal később is életveszélyes volt a közlekedés, mivel hatalmas méretű jégdarabok hullottak az épületekről.

 

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

A jégvihar, ami megbénította az országot

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tél: Szoknyával a politikában

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra