Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

7 égi jel, amely megváltoztatta a történelmet

2018. augusztus 2. 08:26 Múlt-kor

<

Anglia reszket az apokalipszis előtt, 1652

1652-ben Anglia lakosai még mindig barátkoztak a gondolattal, hogy Oliver Cromwell seregei győzelmet arattak a királypártiak felett az angol polgárháborúban. Mai naptárunk szerint április 8-án (Anglia ekkor még a julián naptárat használta, így a korabeli számítás szerint március 29-én) az Atlanti-óceán északkeleti partvidékén egy teljes napfogyatkozás haladt át. Írország, Wales, Anglia, Skócia és Skandinávia északnyugati partjai mentén a legtöbb helyen teljesen elsötétült a nap, így Londonban is.

A napfogyatkozást egy ideje már megjósolták a csillagászok, egy John Evelyn nevű férfi naplója szerint. Apokaliptikus írások jártak kézről-kézre, a közeledő „Fekete Hétfőre” figyelmeztetve, amely „nagy csapások és bajok hírnöke” lesz. Ezek az írások a következményeket azokhoz a „szörnyű csapásokhoz” hasonlították, amelyek a zsidókat érték Jézus keresztre feszítését követően, amikor szintén napfogyatkozás történt az Újszövetség szerint.

Az „Ötödik Monarchisták” nevű királypárti, szélsőségesen puritán szervezet, amely erőszakkal akarta megdönteni a kormányt, úgy gondolta, a messiás második eljövetele áll a küszöbön. A kormány és az egyház minden nyugtató hangú üzenete ellenére az egész országban annyira félt a lakosság, hogy Anglia gyakorlatilag leállt a „Fekete Hétfőn”. „Alig dolgozott valaki” – jegyezte meg Evelyn, és sokan az egész napot otthonukban töltötték.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

7 égi jel, amely megváltoztatta a történelmet

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tél: Szoknyával a politikában

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra