A zene, amelyet VIII. Henrik korában hallhattak utoljára
2014. szeptember 30. 08:57
A szakértők szerint közel 500 éve nem élvezhette senki annak a kóruszenének a dallamait, amelyet nemrégiben fedeztek fel újra a British Library raktáraiban, s amelyet egy zenetársulat most újból megszólaltatott.
A 34 egyházi éneket tartalmazó kéziratos könyvet egy francia diplomata ajándékozta VIII. Henrik angol királynak uralkodása első éveiben. A maga nemében páratlan dalok közül több is a királyra és feleségére, Aragóniai Katalinra utal szövegében.
A felbecsülhetetlen értékű kordokumentum a király halálát követően a Royal Collectionben maradt, később pedig II. György a népnek ajándékozta, így került a British Library-be, ahol egészen mostanáig szinte észrevétlenül feküdt. Miután David Skinner cambridge-i szakértő megvizsgálta az iratot, kilenc kórista korabeli hangszerekkel több évszázad után először szólaltatta meg a benne található dalokat.
Skinner a The Telegraph-nak elárulta, hogy a szakemberek már régóta tudtak a "Royal 8 G VII" jelzetszámon dokumentált irat létezéséről, ám az elmúlt évszázadokban senki sem tanulmányozta, senki sem nyitotta ki, így az alig használt pergamenlapok ma "olyan fehérek, mint a hó".
A történészek kiderítették, hogy 1516 körül kapta kézhez a király az ajándékot, amelynek szerzője Petrus Alamire volt - ő egyébként a király kémeként is dolgozott. VIII. Henrik alapos zenei oktatást kapott fiatal korában, királyként pedig Európa legjobb zenészeit hozta udvarába.
"Teljes egészében minden bizonnyal sohasem játszották el a mostani előadást ezt megelőzően" - mondta Skinner, majd hozzátette: "a korabeli hangszerekkel előadott darabok igen közel állhatnak hangzásban az 1510-es években megszólaltatott dallamokhoz."