Monumentális őskori sírokat találtak Normandiában
2014. szeptember 23. 08:57
Húsz sírból álló temetőt tárnak fel az INRAP francia állami régészeti szervezet szakemberei Alsó-Normandiában, Fleury-sur-Orne-nál.
Az i.e. 4500 körül épült sírok méretüket tekintve változatosak, van köztük 12 méteres, illetve egy monumentális, 300 méter hosszú síremlék is. A nyughelyeket árkok veszik körül minden oldalról, ezek helyén egykor sánckerítés volt. Az árkokból kiásott földet a terület közepén halmozták fel, amely alatt egy-két további személy - minden valószínűség szerint előkelők - alussza örök álmát.
A 19. számú sír
Nagyon sok halom azóta megszűnt, egyrészt a mezőgazdasági tevékenység miatt, másrészt a későbbi évszázadok, évezredek háborús pusztításai következtében. A Fleury-nál feltárt egyik földhalom azonban kiváló állapotban van, ez a régészek becslése szerint valaha közel két méter magas volt.
Emberi csontváz az egyik síremlékben
A francia szakemberek néhány sírban temetkezési tárgyakat is találtak. Az egyik csontváznál egy nyílhegy került elő, egy másik sírmellékletben pedig egy feláldozott bárány maradványait fedezték fel. A 19. számú, több mint 60 méter hosszú sírban egy férfi nyugszik, ő mellé hét bárányt temettek.
Medencecsont, benne egy nyílheggyel
Egyelőre nem sokat tudni a középső neolitikum korából származó sírok halottairól. Talán az újkőkorszaki vonaldíszes kerámia kultúra i.e. 5500 körül Franciaországba vándorló - majd ott a helyi vadászó-gyűjtögető életmódot folytató Cerny-kultúra tagjaival keveredő - emberek leszármazottai lehetnek. Temetőjük nemcsak Franciaországban, hanem Európában is egyedülálló, méretéből adódóan pedig óriási erőfeszítést és szervezést követelt meg a közösség részéről a sírok kialakítása.