Rekeszsérve volt a koreai múmiának
2014. július 11. 15:06
Komoly fájdalmai lehettek életében annak a középkorú koreai férfinak, akinek 17. századi múmiáját orvos szakértők vizsgálták meg.
A múmiát csupán tavaly, a dél-koreai Andong városában, a Csoszon-dinasztia (1392-1897) egyik királyi sírjában találták meg. Az alig 160 centiméter magas férfi 45 éves kora körül hunyt el, a fejtetőn viselt kontyba fogott hajából (sangtu) ítélve házas volt - írják kutatók az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányukban.
A férfinak már életében komoly mellkasi és gyomorfájdalmai lehettek. De hogy pontosan mi gyötörte, arról valószínűleg fogalma sem volt. A Szöuli Egyetem orvos szakértői azonban pontos diagnózist adtak 300 évvel halála után, megállapításaik szerint a férfinak veleszületett rekeszsérve, ún. Bochdalek-féle rekeszsérve (CDH) volt. Bochdalek-sérv esetén a rendellenes nyílás rendszerint a rekeszizom hátsó felén, a bal oldalon alakul ki és a nyíláson keresztül a gyomor és a bélkacsok türemkedek a mellüregbe.
Miután komputertomográfiai (CT) vizsgálatok során sikerült megállapítani a rendellenességet, a koreai szakemberek boncolást végeztek a múmián. Ekkor megtalálták a rekeszizom (diaphragma) nyílását, s több belső szervének kitüremkedését. A szakemberek megvizsgálták, milyen komplikációi lehettek az egész életében légzési nehézségekkel küzdő férfinak, s mint kiderült, nem a CDH okozta halálát.