Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

8 ezer éves leleteket tártak fel Tiszapüspökinél

2014. június 25. 13:16 Múlt-kor

Az épülő M4-es autópálya leendő nyomvonalán, Tiszapüspöki határában a szolnoki Damjanich János Múzeum régészei az őskor számos időszakának maradványaira bukkantak. A Tiszapüspöki–Karancs-Háromág elnevezésű lelőhelyen végzett legjelentősebb felfedezések a Magyarország területén élt legkorábbi élelemtermelő kultúrához, a balkáni kulturális és gazdasági gyökerekkel bíró, nyolcezer évvel ezelőtt feltűnő Körös-kultúrához tartoznak.

<

Dr. Kertész Róbert, a szolnoki Damjanich János Múzeum ásatásvezető régésze a Múlt-kornak elmondta, hogy az M4-es autópálya nyomvonalán mintegy 16 ezer négyzetméteren folyó megelőző feltárási munkálatok egy hónapja zajlanak és szeptember közepéig tartanak. A feltárás közvetlenül a Tisza ártere mellett, egy magasparton folyik, olyan területen, amely egykoron kiválóan alkalmas volt a megtelepedésre, mivel még a legnagyobb árhullámok is elkerülték.

A szakember hozzátette: a lelőhely nem ismeretlen számukra, mivel 1999 és 2000 között a Damjanich János Múzeum két régésze, Dr. Csányi Marietta és Dr. Tárnoki Judit vezetésével folytak ásatások a törökszentmiklósi elkerülő útszakasznál, igaz, akkor a lelőhely alacsonyabban fekvő részét vizsgálták meg a szakemberek.

A jelenleg is zajló feltárási munkálatok során a szakemberek több korszakból - neolitikum, rézkor, késő bronzkor - is jelentős leletegyüttesekre bukkantak. A legfontosabb felfedezés egy kora újkőkori lakóház maradványa; ugyan ebből a korszakból a Kárpát-medence területén több mint egy tucat hasonló korú épületet találtak, viszont Tiszajenő és Szajol után ez a harmadik olyan ház, amelynek a padlóját is azonosították. A kutatók feltárták a külső járatszintet is, ami alatt egy 60-70 centiméteres humuszréteg húzódott. Ez utóbbi abban segített, hogy végre a Körös-kultúrát rétegtanilag is meghatározhassák a kutatók.

Kattintson a képre és nézegessen további képeket a feltárásról

Kertész Róbert a Múlt-kornak kifejtette: a nyolcezer éves, leégett ház omladékmaradványai között cölöp-és karólyukukat találtak, a közvetlenül mellette található egyik gödörben pedig a paticsfalnak egy olyan darabja is előkerült, amelyről kiderült, hogy díszítették. A Damjanich János Múzeum szakemberei a háztartás teljes leletanyagát megtalálták: pattintott kőeszközöket, körömcsípéssel díszített edénytöredékeket, illetve hombármaradványokat. A ház körüli hulladékgödrökben állatcsontok kerültek elő: egyebek mellett kecskekoponya, szarvasmarha-csontok, valamint kagylóhéjak és csigák, illetve a feltárás során oltár- és női idoltöredékekre is bukkantak.

A szakember szerint az ásatás egyik legérdekesebb lelete egy agyagból készült, a korból eddig ismeretlen balta, amely munkavégzésre alkalmatlan volt, így inkább presztízstárgyként értelmezhető. A kutató szerint minden bizonnyal az őskori közösség főnökének hatalmát jelző tárgy lehetett.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

8 ezer éves leleteket tártak fel Tiszapüspökinél

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra