Leonardo készíthette a világ első műkoponyáját
2014. június 13. 08:58
Kutatók úgy vélik, azonosították Leonardo da Vinci "bánatkövét" - egy hátborzongató, miniatűr, anatómiailag rendkívül részletes koponyát.
A koponyára - amelynek hiányzik az alsó állkapcsa - egy német házaspár bukkant még 1987-ben egy antiküzletben. "Ez egy kisméretű, naturalista módon ábrázolt, deformált koponya, amely egy 50 évesnél idősebb férfié és részben üreges kőből készült" - írja Stefaan Missinne belga kutató a Wiener Medizinische Wochensschrift nevű orvosi lap hasábjain.
Missinne az apró, alig 5 centiméteres koponya modell részletességét emelte ki, valamint egy fontos jellemzőre hívta fel a figyelmet. "A szemüregen keresztül eljutunk a koponya belsejéig, amelybe ily módon betekinthetünk: ez anatómiailag abnormális jelenség" - így a kutató.
Roger Saban francia anatómus rámutatott, hogy a Leonardónak tulajdonított koponya számos egyezést mutat az angliai Windsor-kastélyban található Királyi Gyűjteményben őrzött RL 19057 nevű rajzzal, amely egy szintén deformált, hiányos koponyát ábrázol. Bár nagyon részletesek, mind a koponya, mind a rajz ugyanazokat az anatómiai pontatlanságot viseli magán.
A kémiai vizsgálatok során megállapították, hogy a koponya kvarc és gipsz elegyéből készült. Ezt a keveréket - amit Leonardo mistioninak nevezett - 1503 és 1509 között fedezte fel a reneszánsz mester. A kutatók nem ismernek olyat, aki Leonardón kívül ezzel az anyaggal kísérletezett volna. A lelet mérete is árulkodó, s illik a reneszánsz korban használt firenzei mértékegységhez.
Leonardo egyik növendéke, Gian Giacomo Caprotti da Oreno (ismertebb nevén Andrea Salai) szintén feljegyezte, hogy a reneszánsz géniusznak volt egy koponya modellje, amelynek mistioni az anyaga. A koponya 1508-ban készült, ekkor a művész 56 éves volt; Missine úgy véli, az idősödő, sokszor melankolikus Leonardo számára ez egyfajta "bánatkő" lehetett.