A Kreml árnyékában
2014. május 26. 14:56
Baráth Magdolna kutatói tevékenységének meghatározó területe a magyar–szovjet kapcsolatok történetének feltárása és bemutatása. A most megjelent kötetben közreadott tanulmányok Magyarország és a Szovjetunió viszonya többféle aspektusának bemutatására tesznek kísérletet a második világháború végétől a rendszerváltásig tartó időszakban. A kiindulópontot a második világháború alatt elkezdődött, Magyarország háború utáni sorsára vonatkozó szovjet külügyi tervező-elemző munka bemutatása jelenti, amit kronologikus rendben követnek a kétoldalú kapcsolatok egy-egy korszakát, annak meghatározó elemeit bemutató írások.
A szerző felvázolja a Szovjetunióról kialakult hazai kép változásait és azokat a törekvéseket és módszereket, amelyekkel a magyar közvéleményt kedvező irányba kívánták befolyásolni. Kitér a két ország kommunista pártjai közötti kapcsolatok különböző csatornáira, s azoknak a kétoldalú viszonyrendszerben elfoglalt helyére. Kiemelten foglalkozik a szovjet tanácsadók és szakértők magyarországi tevékenységével, azokkal az anyagi terhekkel, amelyet ittlétük a magyar vezetés számára jelentett. Mivel a szovjet vezetés meghatározó módon befolyásolta a magyar belpolitikai életet, a gazdaság és társadalomfejlődést, az írások górcső alá veszik a szovjet vezetésnek a magyarországi belpolitikára gyakorolt hatását, a szovjet politika szerepét az 1953–1956 közötti változásokban, illetve a forradalom leverését követő időszakban.
Több tanulmány foglalkozik a két ország kapcsolatainak megváltozott jellegével a Hruscsov-korszakban, a szovjet vezetésnek megtépázott „imázsa” helyreállítására tett kísérleteivel, és olvashatunk a két ország és a szocialista tábor külpolitikai lépéseinek összehangolásáról, egyeztetési mechanizmusáról is. A kötet utolsó tanulmánya ezeket mintegy keretbe zárva, a gorbacsovi vezetés főbb elképzeléseit vázolja fel Kelet-Európáról, s benne Magyarországról az 1980-as évek végén, az 1990-es évek elején.
Baráth Magdolna: A Kreml árnyékában
Tanulmányok Magyarország és a Szovjetunió kapcsolatainak történetéhez, 1944-1990
Gondolat kiadó, 2014 318 oldal