10 tény az apartheidről
2014. április 29. 10:31
1. A Dél-Afrikában (1961-ig Dél-Afrikai Unió) 1948 és 1994 között fennálló, a színes bőrűek és a fehérek között meglévő társadalmi egyenlőtlenségek fenntartását faji szegregáció útján fenntartani igyekvő rendszer apartheid néven vált ismertté.
2. Bár a szegregációt csak 1948-ban emelték a hivatalos politika szintjére, Dél-Afrikában már korábban megkezdődött a színes bőrűek diszkriminációja: a holland telepesek már 1685-ben betiltották a vegyes házasságot.
3. A feketék az apartheid alatt nem rendelkeztek szavazati joggal, és nem tölthettek be politikai tisztségeket.
4. Az 1927-es Immorality Act még „csak” a fehérek és feketék közötti szexuális kapcsolatot tiltotta meg, 1950-ben azonban a törvényt minden színes bőrűre kiterjesztették.
5. Az országban 1950-től mindenki olyan személyigazolványt kapott, amelyben faji hovatartozása is fel volt tüntetve.
6. Az apartheid idején négy faji kategória létezett: az európai, a színes, az ázsiai és a fekete. Sokaknál nehéz volt eldönteni, melyik csoportba tartozik, őket egy bizottság vizsgálta meg.
7. Akinél nem tudták megállapítani, melyik fajhoz tartozik, a „ceruza tesztet” alkalmazták. Az illetőnek egy ceruzával a hajában előre kellett hajolnia: ha kiesett belőle, színesnek nyilvánították, ha benne maradt, feketének.
8. A feketék 1960-tól csak egy számukra elkülönített ajtón léphettek be a munkahelyükre.
9. Dél-Afrika a Nemzetközi Olimpiai Bizottság döntése alapján 1964-től 1988-ig nem vehetett részt a nyári olimpiákon.
10. Az apartheid-politika áldozataitól elsőként az apartheid rendszerét lebontó Frederik de Klerk elnök kért bocsánatot 1992 októberében, aki Nelson Mandelával együtt megosztott Nobel-békedíjat kapott a rasszista rendszer felszámolásában szerzett érdemeiért.