10 tény a szicíliai maffiáról
2014. április 14. 10:05
1. Bár kezdetleges formában már korábban is létezett, a szervezett szicíliai maffia az olasz egység megteremtése után, a helyi érdekek központi hatalommal szembeni megvédése céljából jött létre az 1860-as években.
2. Giuseppe Garibaldi és 1000 követőjének híres 1860-as szicíliai hadjárata során nagy segítséget kaptak a Bourbonoktól szabadulni vágyó, bandákba tömörülő maffiózóktól.
3. A maffiózó szó egy szicíliai tájszólásban írt, 1863-ban bemutatott dráma címében tűnt fel először. Magában a színdarabban egyszer sem hangzott el a kifejezés.
4. A maffia első országos vihart kavaró akciója Emanuele Notarbartolo, a Banco di Sicilia egykori igazgatójának meggyilkolása volt 1893-ban.
5. A fasiszta Olaszországban a „Vasprefektus”, Cesare Mori tevékenységének köszönhetően 1925 és 1928 között 11 ezer maffiózót tartóztattak le, és évekre meggyengítették a szervezetet. Mori sok esetben a maffiamódszereket alkalmazott a szervezett bűnözés letörésére: előfordult, hogy feleségeik és gyermekeik elrablásával próbálták őket jobb belátásra bírni.
6. A második világháború alatt sok szeparatista maffiózó szerette volna elérni, hogy Szicília – a szövetségesek szicíliai partraszállását kihasználva – az USA egyik tagállamává váljon.
7.A maffia a második világháború után több kommunista vezetővel is leszámolt, több esetben a baloldali térnyeréstől tartó USA titkosszolgálata segítségével.
8. A maffia a második világháború után többször is jelentősen hozzájárult az olasz jobboldal választási győzelméhez. A szervezet cserébe szabadon tevékenykedhetett.
9. A maffia és a politika összefonódását jelzi, hogy az 1972 és 1992 között hétszer kormányfővé választott Giulio Andreottit 1993-ban bíróság elé állították feltételezett maffiakapcsolatai miatt.
10. A Corleone-klán vezetője, a „Vadállatnak” becézett Totò Riina 1993-as letartóztatásáig saját kezűleg mintegy 40 emberrel végzett, és több száz meggyilkolására adott parancsot.