Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Lejátszották a pokol egyik dallamát

2014. február 19. 16:08

500 év után végre meghallgathatjuk azt a dallamot, amelynek kottáját Hieronymus Bosch híres szárnyasoltárjának egyik sarkába festette.

<

A németalföldi születésű Hieronymus Bosch (1450k.-1516) művei egyrészt természetközeli ábrázolásmódjukkal, másrészt fantasztikus és nyomasztó témavilágukkal a középkor és az újkor között helyezkednek el. Leghíresebb műve egy szárnyasoltár, A gyönyörök kertje című triptichon, amelyet valamikor 1490 és 1510 között, 50 éves kora körül készített.

Az oltárkép középső tábláján Bosch a földi élet forgatagát mutatja be főleg az érzékiség oldaláról. A triptichon bal szárnya a paradicsomot ábrázolja, amely egy fényes táj Istennel, Ádámmal, Évával és az Élet Kútjával, a jobboldali pedig egy égő város sötét háttere előtt a pokol szenvedéseit érzékelteti. A sokáig elfeledésre ítélt mű sérült állapotban maradt fent, 2000-ben fejezték be a restaurálását, jelenleg a madridi Pradóban őrzik.

A Pokol című táblakép egyik sarkában látható egy megkínzott lélek, akinek a hátsójára Bosch kottát festett. Ezt a kottát "szólaltatta meg" az Oklahoma Christian University egyik diákja, aki - mint írja blogjában - abból a feltételezésből indult ki, hogy a korszakban a második vonal számított C-nek; a zenerajongó hölgy a mai kottázás szabályai szerint átírta a dallamot, majd lejátszotta zongoráján. 

A végeredmény igen érdekes lett, elsőre (és talán másodjára is) kicsit túl dallamos egy olyan énekhez, amely a "pokol kapuját" hivatott megnyitni.

A dallam itt hallgatható meg

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Lejátszották a pokol egyik dallamát

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra