Unikornist ábrázol a Harappa-kori pecsét
2014. február 7. 17:12
Az Indiai Régészeti Szolgálat (Archaeological Survey of India, ASI) szakemberei az indiai Karanpurában, Rádzsasztán államban egy, a Harappa-civilizáció idején készült pecsételőt tártak fel.
"A fogantyúval ellátott pecsételőn két harappai motívum, egy unikornis és egy szent fügefa-levél látható" - írta körül a leletet V. N. Prabhakar, az ASI régésze. Hozzátette: ez és az egyik lakóháznál feltárt kovakő arról árulkodik, hogy a területen élt emberek kereskedelmi tevékenységet folytattak. A régészek jelenleg faszén-mintákat gyűjtenek, hogy a szénizotópos eljárással meghatározzák a lelőhely pontos korát.
Az indiai szubkontinens első, kizárólag régészeti emlékek alapján ismert kultúrája az Indus-völgyi, más néven Harappa-civilizáció volt, amelynek fénykora i. e. 2500 és i. e. 1700 közé esett. A Harappa-kultúra ismerte ugyan az írást és számos lelet ránk maradt, azonban a szótagírással lejegyzett nyelvet máig sem sikerült megfejteni a kutatóknak, akik így a megmunkált gyöngyökből, a sok terrakottaszoborból és agyagedényből próbálják rekonstruálni a civilizáció társadalmi felépítését.