Elrabolt kelta kincset találtak a British Museumban
2014. január 14. 11:30
Vikingek lopták el azt a több mint ezeréves kelta melltűt, amit a British Museum egyik raktárában találtak meg nemrégiben. A díszes, aranyozott lapocska a 8-9. században készülhetett, s eddig senki nem tudta, hogy a világhírű londoni múzeumban rejtőzik.
A brossra a norvégiai lilleberge-i viking sírból feltárt szerves leletek között bukkantak, Alfred Heneage Cocks brit régész találta meg még az 1880-as években és 1921-ben került Londonba, miután a British Museum megvásárolta. Barry Ager kurátor véletlenül vette észre, mikor viking leletek között kutatott; a szeme azonnal megakadt a szerves leletanyag között megbúvó csillogó fémen, amelyet azonnal röntgenvizsgálat alá vetettek.
Mint kiderült, a lelet egy ritka kelta melltű, amely a vikingkori Brit-szigetek és Norvégia között meglevő kapcsolatokról árulkodik. Ager feltételezése szerint a bross Írországban vagy Skóciában készült, s egy ereklye vagy ereklyetartó része volt, mielőtt a vikingek egy szegeccsel és egy tűvel dísszé alakították volna. A közel 6 centiméter átmérőjű leletre egy előkelő viking nő sírjában bukkantak. Az aranyozás nagy része megmaradt, három delfinszerű állat és egymásba fonódó minták láthatók rajta.
A Dublinban őrzött Tara Brooch
Ezek a minták és díszítések a kelta fémművességből és a 8-9. században keletkezett kéziratokból lehetnek ismerősek; jól látható a párhuzam a mostani lelet és a 700 körül készült kelta melltű, a Tara Brooch vagy a Book of Mac Regol-ban látható rajzok között. A sírban egyébként két további, ovális alakú brosst és gyöngysorokat is talált Cocks, aki felfedezéséről naplójában számolt be.