Vulkánkitörést festhettek Catal Hüyük lakói
2014. január 10. 17:52
A vulkanikus kőzetminták kormeghatározása azt sugallja, hogy az őskori anatóliai település, Catal Hüyük lakói valószínűleg egy tűzhányó kitörését örökítették meg a város egyik falán - olvasható a PLOS ONE tudományos folyóirat legújabb számában közölt tanulmányban.
Tudósok a közép-anatóliai Aksaray tartományban található rétegvulkán, a Catal Hüyüktől nagyjából 140 kilométerre levő Hasan Dag kőzetmintáit vizsgálták, hogy megállapítsák, vajon - ahogy azt korábban is feltételezték - tényleg a híres alvó vulkán képe látható az ősi település egyik falán.
A neolitikumkori Catal Hüyük (törökül "villa-halom") a világ egyik legizgalmasabb és legfontosabb régészeti lelőhelye. Az i.e. 7000 körül alapított városban ötezer ember élhetett a jellegzetes egymáshoz tapasztott házakban, s nagyjából 2000 éven át virágzott. A 12 hektáron elterülő település sorsát a mai napig nem ismerjük: a szakemberek szerint a várossal egy invázió, vagy a közeli termőföldek kimerülése végezhetett.
Hogy megállapítsák, a település idején működő vulkán volt-e a Hasan Dag, a szakemberek mintákat vettek a 3253 méter magas hegy oldalából és csúcsáról, majd a geokronológiai módszerekkel megállapított adatokat összevetették a fal korával. A kutatás szerint könnyen elképzelhető, hogy Catal Hüyük lakói a működő vulkánt örökítették meg a település egyik, a város alaprajzát is bemutató falán.
A kőzetminta datálása arról árulkodik, hogy Hasan Dag i.e. 6900 körül törhetett ki, ami nagyjából megegyezik a falfestmény korával. Néhány régész azonban kétségbe vonja az elméletet. Stephanie Meece cambridge-i régész például azt állítja, hogy a képen leopárdbőr látható, az alaprajz pedig csupán egy díszes geometriai minta.