Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Kalasnyikov: a tervező és öröksége

2014. január 10. 13:07

<

A márkanév

1944-ben tervezte meg a 7,62x39 milliméteres lőszerhez szerkesztett, újonnan kifejlesztett öntöltővel ellátott karabélyt, amely az 1946-os fegyverének vált az alapjává. 1947-ben Kalasnyikov és segítője, Alekszandr Zajcev újabb módosítások után elkészítette a 7,62 milliméter űrméretű  "AK-47" jelű ("Avtomat Kalasnyikova-modell 1947" rövidítése) prototípusát, amelyet benyújtott elbírálásra.

1949-ben érkezett a jó hír: a Kalasnyikov leghíresebb találmányává váló AK-47-est bevezetik a szovjet hadseregben, ami a feltaláló számára az ismertség mellett a Sztálin Díj első fokozatának elnyerésével járt. A gépkarabély rendkívül strapabíró, megbízható, igénytelen, egyeslövésben viszonylag pontos, sorozatlövésben pedig nagy tűzerejű fegyvernek bizonyult, ami megalapozta hírnevét, s megkezdhette máig tartó "hódító" körútját. Időközben szimbólummá is vált, Mozambik zászlajára és Kelet-Timor címerébe is belekerült, sőt egyes afrikai területeken a „Kalash” nevet gyakran kapják a fiúgyermekek.

Mozambik zászlaja

Az RPK golyószóró, az PK könnyű géppuska, a PKSZ állványos géppuska, a PKT harckocsi-géppuska feltalálását is jegyző Kalasnyikov 1949-től kezdve az Udmurtföldön lévő izsevszki fegyvergyárban dolgozott, majd a műszaki tudományok doktora lett, s 16 akadémia választotta tagjává. Tehetségét nyugaton is elismerték, s a 2000-es évek elején a virginiai Amerikai Háborús Múzeumba is meghívást kapott. 2013. november 17-én kórházba került, majd egy hónappal később, december 23-án, 94 éves korában elhunyt.

Leghíresebb művéből, az AK-47-esből máig közel százmillió példány készülhetett, becslések szerint ennek a fele hamisított lehet. Mindez azért történhetett meg, mivel az Izsmas, a gépkarabély hivatalos orosz gyártója egészen 1997-ig nem szabadalmaztatta termékét. A hivatalos adatok szerint az AK-47-es 2006-ban a világ fegyvertermelésének mindössze tíz százalékát adta. A feltaláló mindig igyekezett kihangsúlyozni, hogy a fegyver feltalálásával hazáján akart segíteni, nem a pénz motiválta, s gyakorlatilag nem is származott bevétele a gyártásából, arról pedig nem tehet - állította -, hogy az AK-47 a terroristák kezébe került.

Kalasnyikov a Kalasnyikov vodka mögött

Bár a fegyverből valóban nem nagyon látott pénzt, a Kalasnyikov márkanévből nagyot szakított, ugyanis az unokája, Igor által vezetett, vodkákat, esernyőket, töltőtollakat és késeket forgalmazó németországi bejegyzésű cég, a Marken Marketing International (MMI) 30 százaléka az ő tulajdona volt. Az egyik zsebkést például AK-47-nek nevezték el.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Kalasnyikov: a tervező és öröksége

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra