Ki ölte meg Kennedyt?
2013. november 22. 09:04 Csernus Szilveszter
Rémálom az Elm utcában
1963. november 22-én, a dallasi Elm streeten, a Dealey Plaza mellett haladó kocsisorban ülő John Fitzgerald Kennedyt 12:30 perckor több lövés érte; halálát fél óra múlva jelentették be a Parkland Kórházból. A három autónyival mögötte haladó alelnöke, Lyndon B. Johnson 14:39-kor tette le az elnöki esküt Dallas főbírája előtt a parkoló Air Force One fedélzetén. A mellette álló ex-First Lady, Jacquline Kennedy ruháján még a 35. elnök vére volt, kinek teste szintén a gépen volt már.
Az újdonsult elnök első intézkedései között volt a merénylet kivizsgálásával megbízott bizottság létrehozása. Élére a névadó Earl Warren, a Legfelsőbb Bíróság elnöke került, de a kilenctagú bizottságnak tagjai voltak demokrata és republikánus szenátorok és képviselők (például a későbbi elnök, Gerald Ford), Allan Dulles volt CIA-igazgató és egy bankár is.
A bizottság politikailag felelős, tekintélyes személyiségekből állt, de nem voltak nyomozó-szakértők, így ilyen tekintetben az FBI-ra és a dallasi rendőrségre voltak utalva. Maga ez a tény szolgált alapul az olyan elméleteknek, minthogy a nagy hatalmú FBI-vezér, J. Edgar Hoover, vagy a lefizetett texasi rendőrség vezette félre a bizottságot. Az mindenesetre biztos, hogy az Oswaldot először kihallgató rendőrszázados nem vezettetett jegyzőkönyvet, hanem emlékezetből írt anyagot adott át a bizottságnak. A több száz tanúval a Warren-bizottság tagjai egyébként nem szembesültek, csak azok vallomásának jegyzőkönyveit olvashatták. Emellett az FBI és az elnökök testőrsége, a Secret Service anyagaira támaszkodtak.
A bizottság 1964 szeptemberében arra a következtetésre jutott, hogy Kennedyt a 24 éves New Orleans-i Lee Harwey Oswald lőtte le a dallasi School Book Depository Building hatodik emeletéről, Oswaldot pedig a szintén magányos merénylő Jack Ruby, hogy megbosszulja szeretett elnöke halálát. Oswaldot kommunista beállítottsága és történelmi nagyravágyása motiválta, Rubynak pedig nem volt ésszerű indítéka. Emellett bizonyítékok hiányában minden összeesküvés kizárható – szólt a jelentés.
A mellékes szálakat illetően nem bocsátkoztak bővebb magyarázatba, az összegyűjtött dokumentumokat pedig titkosították. Egy, a Discovery Channel által összeállított szakértői csoport 2008-as technikával rekonstruálta az eseményt, az Abraham Zapruder által készített videófelvétel alapján és a Warren-bizottságéval megegyező következtetésere jutott.