Dallas, a "gyűlölet városa" szembenéz sötét múltjával
2013. november 21. 14:49 MTI
A sebek begyógyulnak
A konspirációs elméletek virágzottak, a hetvenes évek közepén az Egyesült Államok lakosságának 89 százaléka gondolta úgy, hogy Oswald egy összeesküvés résztvevője volt. Mára ez az arány 59 százalékra csökkent. "Nehéz volt elfogadni, hogy egy alacsony és sovány volt tengerészgyalogos, egy kommunista szimpatizáns végezhet egy ekkora formátumú emberrel" - mondta Fagin. "Sokkal könnyebb elhinni, hogy sötét erők, az amerikai kormány vagy nemzetközi erők munkálkodtak a háttérben" - tette hozzá.
Nicola Longford, a Sixth Floor igazgatója közölte: tisztában vannak a különböző elméletekkel, de nem foglalnak állást a kérdésben, mivel feladatuknak kizárólag azt tekintik, hogy feljegyezzék Kennedy életének, örökségének, meggyilkolásának körülményeit, valamint azt, hogy ezeket a tárgyhoz tartozó kontextusba helyezzék. Az ügyvezető elmondta: manapság munkájuk egyre nagyobb részét a még életben lévő szemtanúk vallomásainak rögzítése teszi ki. "Az ötvenedik évforduló számos helyi lakos számára alkalmat teremt arra, hogy életében először megszólaljon az ügyben... ez az egész egyszerre lenyűgöző és zavarba ejtő" - mondta.
Fagin szerint Dallas hosszú utat tett meg a sebek gyógyulása felé. A hetvenes években egy mozgalom tagjai le akarták rombolni a tankönyvraktárat, amelynek hatodik emeletéről lőtte le Lee Harvey Oswald az elnököt. Wes Wise, a város akkori polgármestere megakadályozta az épület lebontását, mondván, "az nem törölné ki a gyilkosság emlékét, csak úgy tűnne, hogy Dallas megpróbálja elrejteni a titkait".
Amikor 1989-ben megalapították a múzeumot, három évvel azelőtt, hogy nemzeti történelmi emlékhelynek nyilvánították a merénylet helyszínét, a Dealey Plazát, sokan attól tartottak, hogy a hely hamarosan Oswald kegyhelyévé válik, mivel Kennedy soha nem tette be a lábát az épületbe. "Az épületet a gonosz megtestesítőjeként tartották számon" - mondta a kurátor.
A múzeum látogatói megosztottak voltak a kérdésben. "Borzalmas volt, azt hiszem, mind felelősnek éreztük magunkat" - mondta egy vendég, majd hozzátette, hogy a raktárépületet szerinte le kellene bontani. Más azt mondta: "ez már történelem, nem változtathatunk rajta".
A sebek pedig begyógyulnak, Dallas jelenlegi lakosságának 95 százaléka nem volt a városban 1963-ban. A polgármester szerint a megemlékezés lehetőséget teremt arra, hogy megbékéljenek a történtekkel. "Texas konzervatív, de Dallas lakói nagyon haladó szelleműek. Kevesebb mint 160 éves a település, a történtekkor még más volt a város, ez azonban egy meghatározó pillanat volt, lehetőséget adott arra, hogy kezet nyújtsunk a világ felé és azzá váljunk, amivé váltunk" - mondta.