Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

10 tény a moziról

2013. október 30. 14:33

<

1. Bár a mozgókép megjelenése egy hosszú folyamat eredménye volt, és nagyjából egy időben többen is megalkották saját szerkezetüket, az utókor a francia Lumiére-fivéreket tekinti a mozi atyjának.

2. Az első, néhány másodperces mozgóképeket még tudományos céllal hozták létre, azért, hogy a szakemberek tanulmányozhassanak egyes jelenségeket (pl. az állatok viselkedését).

3. 1895. december 28-én a párizsi Grand Caféban rendezték az első nyilvános filmvetítést. Mintegy harmincan tekintették meg a Lumiére-fivérek tíz – egyenként kevesebb mint egyperces – filmjét.

4. Az egyik első mozifilm egy vonat érkezését örökítette meg. Az életszerű jelenet annyira megrémítette a közönség soraiban ülő nézőket, hogy többen sikítva kirohantak a teremből.

5. Az első Hollywoodban készített filmet, D.W. Griffith 1910-es In Old Californiáját 2 nap alatt forgatták le.

6. A filmtörténet első afroamerikai főszereplője Sam Lucas volt az 1914-es Tamás Bátya kunyhójában. A regény korábbi filmes feldolgozásaiban feketére festett fehérek játszották el Tamás bátyát.

7. A világtörténelem első pornófilmjét 1915-ben forgatták. Mivel nyilvános mozikban nem játszhatták, csak underground klubokban vetítették.

8. A nyilvánosan vetített filmek történetében Annette Kellerman korábbi ausztrál úszónő jelent meg először meztelenül a kamerák előtt az 1916-os Daughter of Gods című filmben.

9. Az amerikai filmstúdiók az 1930-as évek közepétől gazdasági okokból rendkívül szoros kapcsolatot ápoltak a nácikkal. Az MGM egyik vezetője a németek kérésére még zsidó feleségét is elhagyta.

10. Az amerikai filmtörténetben a legtöbbször – 153 alkalommal – John Wayne játszotta el a főszerepet.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	10 tény a moziról

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra